Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren azalmaya başlayacağını belirterek, "Elbette bu bize biraz daha rahatlık sağlayacak. Ancak öncelikle enflasyonu kontrol altına almalıyız. Bu hedefe ulaşacak bir programa ve kararlılığa sahibiz." şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, "Siyasi istikrarla birlikte rasyonel politikaların kararlılıkla uygulanması başarıyı getiriyor" Bakan Şimşek, "Siyasi istikrarla birlikte rasyonel politikaların kararlılıkla uygulanması başarıyı getiriyor"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Aksaray'da düzenlenen mitinginde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekildedir:

"Ülkemizde yaşanan can sıkıcı enflasyon ve hayat pahalılığı sorunlarıyla mücadele ediyoruz. Emeklilere bir defalık 5 bin lira ödeme yaptık. Yılbaşında emeklilerin ve çalışanların maaşlarını yüzde 50 oranında artırdık. Emeklilerin ikramiyesini yüzde 50 oranında artırdık. Banka promosyon ödemelerini 8-12 bin lira aralığına çıkardık. Enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren azalmasıyla biraz rahatlayacağımızı düşünüyorum. Ancak öncelikle enflasyonu kontrol altına almalıyız. Bunu gerçekleştirecek bir programa ve kararlılığa sahibiz.Biraz daha sabırlı olmalıyız. Ülkemizin gücünden ve potansiyelinden rahatsız olanlar, muhalefeti kullanarak halkımızı karamsarlığa sürüklemek istiyor. Ancak biz bu tür oyunları defalarca gördük ve bozduk. Şimdi de bunu başaracağız.

Dünya ile rekabet halindeyiz. Pek çok alanda önde yer alıyoruz ancak hala istediğimiz noktada değiliz. Daha çok mücadele etmemiz gerekiyor. Rusya-Ukrayna savaşı gibi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Bu tür felaketlerin içine çekilmememiz için kararlılıkla mücadele etmeliyiz.

Son 10 yılda birçok saldırıya maruz kaldık ve bu felaketlere dahil olmak isteniyoruz. Ancak pes etmeyeceğiz. Daha fazla üretecek, daha fazla istihdam sağlayacak ve ekonomimizi güçlendireceğiz."

Editör: Çağla Begüm Kılıç