PAGÇEV Başkanı: ''Türkiye, geri dönüşümde avrupalı rakiplerini geride bıraktı'' PAGÇEV Başkanı: ''Türkiye, geri dönüşümde avrupalı rakiplerini geride bıraktı''

Bill Gates, Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, dünyanın Kovid-19'u ağır bir şekilde atlattığını ancak yeni bir pandeminin neredeyse kaçınılmaz olduğunu belirtti. Gates, potansiyel yeni bir salgının büyük olasılıkla farklı bir patojenden kaynaklanacağını vurguladı. Ayrıca, tıbbi teknolojideki ilerlemelerin aşı üretim sürelerini altı aya kadar indirebileceğini ifade etti.

Gates'e göre, dünya nüfusunun büyük bir kısmının "bir miktar bağışıklık kazanmasıyla" ağır hastalık riskinin azaldığını söyledi. Ancak bunun arkasındaki ana etkenin aşılar değil virüsün kendisi olduğunu belirtti. Gates, özellikle Omicron varyantının bir tür aşı gibi davrandığını ve dünya nüfusuna daha etkili bir şekilde yayıldığını ifade etti.

Gelecekte olası bir pandeminin koronavirüs ailesinden farklı bir patojenden kaynaklanabileceğini öne süren Gates, bir sonraki salgının da farklı bir patojen olacağını belirtti. Ayrıca, aşı geliştirmenin ve dağıtmanın daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı ve bu konuda daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Gates, haberci RNA (mRNA) teknolojisi gibi standartlaştırılmış platformların bu süreci hızlandırabileceğini belirtti.

Editör: Sude Yılmaz