Türk Devletlerinden iş adamları, Türk Ticaret Fuarı ile bir araya geliyor Türk Devletlerinden iş adamları, Türk Ticaret Fuarı ile bir araya geliyor

ICA Events tarafından gerçekleştirilen 19. Uluslararası Kozmetik, Güzellik ve Kuaför Fuarı BeautyEurasia, sektörde lider firma ve ülkelerin katılımı ile verimli iş birliklerinin oluşturulmasına ve sektörün gelişmesine katkıda bulundu. 12 – 14 Haziran tarihleri arasında düzenlenen fuar, dünyanın dört bir yanındaki uluslararası üretici ve tedarikçilerin ürün, hizmet ve teknolojilerini İstanbul Fuar Merkezi’nde bir araya getirdi.

Türkiye ve Avrasya’nın lider sektör ve iş birliği platformu BeautyEurasia, bu yıl VIP davetli alım heyeti programı kapsamında; Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere, 60 ülkeden 500’ün üzerinde profesyonel satın almacıyı katılımcılarla buluşturdu. Bu program sayesinde katılımcılar, çok sayıda uluslararası üst düzey alıcı ile bir araya gelerek iş geliştirme ve ortaklık anlaşmaları yapma imkânı buldular. Rusya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Hindistan, İtalya, İsviçre, Ukrayna, Japonya ve Çin gibi ülkeler başta olmak üzere 28 ülkeden 467 katılımcı ve 38 ülkeden 969 marka aynı platformda buluştu.

Türk ekonomisinin lokomotif sektörleri için fuarlar düzenleyen ICA Events tarafından organize edilen BeautyEurasia, 3 gün boyunca yoğun ilgi gördü. %29,2’si uluslararası olmak üzere 116 ülkeden toplam 16.683 ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 4.877 uluslararası ziyaretçi ile bu alanda BeautyEurasia tarihinin en yüksek oranına ulaştı. Kişisel bakım ürünleri, parfüm ve deodorantlar, kuaför ekipmanları, renkli kozmetik ürünleri, temizlik ve hijyen ürünleri, bebek hijyen ürünleri, tırnak bakımı ürünleri, saç bakım ürünleri, paketleme ve etiketleme makineleri, peruk-kaş-kirpik, epilasyon cihazları gibi sektörün en kilit ürün grupları BeautyEurasia’da yer aldı. Katılımcılarla, satın almacıların buluştuğu ve iş ortaklıklarının kurulduğu fuarda, ziyaretçiler makyaj, protez tırnak, cilt bakım uygulamaları başta olmak üzere birçok ürün grubunu deneyimleme fırsatı buldular.

BeautyEurasia bu yıl da Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladı

Fuarın bu seneki performansını değerlendiren BeautyEurasia Fuar Direktörü Filiz Mehmedova, görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “BeautyEurasia, Türkiye ve Avrasya bölgesindeki sektörün global ve bölgesel gelişim alanlarının tartışılmasını ve bilgi alışverişini sağlayarak, yeni fikir ve ürünlerin tanıtımına yönelik verimli bir platform sunuyor. Yeni iş birliği ve ihracat fırsatları için zemin hazırlamasının ötesinde bir misyona sahip BeautyEurasia, sektörün yol haritasını çizmeye bu sene de başarıyla devam etti. Yeni ihracat fırsatlarına ev sahipliği yapan BeautyEurasia, bu yıl da yurt dışından gelen yoğun talep ve büyük ilgi ile karşı karşıya kaldı. Saç, makyaj, tırnak, epilasyon ve kişisel bakım trendlerinin ve işin püf noktalarının paylaşıldığı fuar standlarında, teknikler ve ürünler hakkında katılımcı ve ziyaretçilere bilgiler verildi.”

Türkiye’nin kozmetikte önemli bir üretim ülkesi olarak öne çıktığını ve ilk çeyrek dönemde sektörde yaşanan ihracat artışıyla katılımcıların daha fazla dikkatini çektiğini belirten Mehmedova, 2024 yılının ilk çeyrek döneminde ihracatı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,9 artan ve 668,7 milyon dolara yükselen kozmetik sektöründe, BeautyEurasia güçlü bölgesel ağı ile Türkiye için yeni iş, ortaklık ve ihracat fırsatları yaratmaya devam etti. Bu yıl, geçen yıla göre %30 daha büyük bir alanda gerçekleşen BeautyEurasia’da katılımcılar, şirketlerin stratejilerini ve yeniliklerini yakından gözlemleme fırsatı buldu. Böylece fuar, bu sene de sektör dinamiğinin hızlanmasına ve büyümesine önemli bir katkıda bulundu. 19 yıldır Türkiye’nin tek kozmetik fuarı olarak sektörün gelişimine katkıda bulunmayı sürdürerek Türkiye’nin bu alanda uluslararası arenadaki konumunun güçlenmesine destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Editör: Sude Yılmaz