İstanbul Ağız-Diş Sağlığı, Cihaz ve Ekipmanları Fuarı (IDEX), 8 mayıs itibariyle kapılarını ziyaretçilere açtı. Alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olan IDEX, ağız sağlığı ve diş malzemeleri sektöründe küresel bir buluşma noktası olarak dikkat çekiyor. Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) tarafından 19'uncusu düzenlenen fuar, İstanbul Fuar Merkezi'nde 4 gün boyunca sergiye açık olacak.

D S C03881

Fuar, 160'ı yabancı olmak üzere toplamda 600 firmanın katılımıyla düzenleniyor. Son teknoloji ürünlerin sergilendiği etkinlik, 120'den fazla ülkeden yaklaşık 30 bin yabancı sektör profesyonelini ağırlıyor. Toplamda 90 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuar, ağız sağlığı ve dental malzemelerin yanı sıra yerli ürünlerin de tanıtımına ev sahipliği yapıyor.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz" TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz"

IDEX İstanbul'a olan uluslararası ilgi her geçen yıl artıyor. Bu yıl, ABD'nin de ülke pavilyonuyla fuara katıldığı belirtiliyor. Ayrıca, fuar kapsamında "Diş Malzemelerine Kinetik Bir Bakış" adlı sanat eseri de sergileniyor. İKMİB Başkanı Adil Pelister'in açılış lansmanını gerçekleştirdiği eser, sanatçı Bünyamin Bozkuş tarafından yaratılmış olup, Ağız ve Diş Sağlığı Müzesi Koordinatörü arkeolog Dilara Delen'in küratörlüğünde gerçekleşti. Tamamen dental malzemelerden oluşan eser, diş sağlığı endüstrisinin gelişimini ve değişimini anlatıyor.

Sektördeki yerli üretim oranının artmasıyla birlikte ihracatın da önemli bir ivme kazandığı vurgulanıyor. DİŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Uçar, sektördeki yerli üretim oranının son 5 yılda önemli ölçüde arttığını ve ihracatın hızla yükseldiğini belirtti. 2023 yılında sektör ihracatının yüzde 40 artarak 350 milyon dolara ulaştığını ifade eden Uçar, ihracatı önümüzdeki yıllarda 1 milyar dolar seviyesine çıkarma hedeflerinin olduğunu da dile getiriyor.

Fuarın açılışına katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Ahmet Güleç ise dental sektörünün Türkiye'nin küresel ihracatına önemli katkılar sağladığını vurguladı. Güleç, yerli üretim oranının artmasıyla birlikte sektörün daha da güçlendiğini ifade ederek DİŞSİAD'a bu başarılı süreçte tebriklerini iletti.