Mahmut Asmalı, "Gelecek Afrika’dır diyoruz ve bütün iş adamlarını Etiyopya’ya ilgiyle bakmaya davet ediyoruz" Mahmut Asmalı, "Gelecek Afrika’dır diyoruz ve bütün iş adamlarını Etiyopya’ya ilgiyle bakmaya davet ediyoruz"

Genel Müdür Kaan Gür, Akbank'ın 2024 birinci çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başlayan parasal sıkılaştırma süreci, bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Türk bankacılık sektörü bu süreçte güçlü yapısını korudu. Ayrıca, iyileşen ülke risk primi, bankacılık sektörünün dış kaynaklara erişimini kolaylaştırdı. Akbank, Türkiye'nin ilk defa tamamı yurt dışı yerleşik nitelikli yatırımcılar tarafından satın alınan Basel III uyumlu ilave ana sermaye tahvil ihracını rekor talep ile gerçekleştirdi" dedi.

Gür, açıklamalarına devam ederek, "2024'ün ilk çeyreğinde ekonomimize sağladığımız kredi desteğini 1 trilyon 57 milyar TL'si nakdi olmak üzere toplam 1 trilyon 323 milyar TL seviyesine çıkardık. Toplam mevduatımız 1 trilyon 374 milyar TL'ye, aktiflerimiz ise 2 trilyon 72 milyar TL'ye ulaştı. Yüzde 19,2 düzeyinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranımızla, reel sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmayı sürdürdük. Bankamız yılın ilk çeyreğinde 3 milyar 314 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 13 milyar 185 milyon TL konsolide net kar elde etti. Başarılı performansları için çalışma arkadaşlarıma ve bize duyulan güven için başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim" şeklinde konuştu.