Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Etnospor Kültür Festivali, Atatürk Havalimanı’nda başladı. Düzenlenen festival 4 gün boyunca ücretsiz bir şekilde tüm ilgilileri ağırlayacak.

G P Z Iz F Jag A E Fzd H

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ve dört gün sürecek Etnospor Kültür Festivali, İstanbul’da Atatürk Havalimanı ev sahipliğinde başladı. Festivalin açılış törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Özbekistan Spor Bakanı Akhdam İkramov, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, Uluslararası Deve Polosu Federasyonu Başkanı Fahd bin Felah bin Haslin, İstanbul Valisi Davut Gül katıldı.

Genç şef adayları, MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması'nda becerilerini sergiledi Genç şef adayları, MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması'nda becerilerini sergiledi

Düzenlenen açılış töreni Han Çadır önünde gerçekleşti. Kurdele kesim töreninin ardından protokol konuşmaları gerçekleşti. Açılış konuşmalarını gerçekleştiren DEK Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, geleneksel sporların önemine değindi. Bilal Erdoğan, şu konuşmayı yaptı:

“Her heyecanla beklediğimiz Etnospor Kültür Festivalimizin altıncısını gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak kültür festivallerimizi bir arada vakit geçirmek, buluşmak, eğlenmek ve öğrenmek için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Burada kendi köklerimize ve dünyanın renkli kültürlerine uzanıyor, geleneklerimizle özel bir yakınlık kuruyoruz. Geleneksel sporları ve oyunları hayatımızın dışında görmüyoruz. Bilakis insanlarımızın, ailelerimizin ve gençlerimizin bu sporları günlük hayatlarında icra edebilmelerini, çocuklarımızın bu oyunlarla büyümelerini istiyoruz. Gelenek, saygı, dayanışma ve barış gibi insan hayatını değerli kılan gerçekleri içinde barındıran bu unsurların bütün insanlık için bir hazine olduğunu düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu festivaller aracılığıyla da bu hazinelerin kapılarını hep birlikte aralıyoruz."

"Misyonu sadece belirli bir coğrafya için değil bütün insanlığın geleceği için devam ettiriyoruz"

Açıklamalarında dayanışma ve birliğin önemine değinen Bilal Erdoğan, edindikleri misyon ile bütün insanlığın geleceği için devam ettiklerini belirtti. İnsanlığın geleceğinin dayanışma ve barıştan geçtiğini aktaran Erdoğan, “Tam burada dayanışmaya ve barışa geleneklerimizle kurduğumuz güçlü bağlarla destek oluyoruz. Biliyoruz ki geleneklerimizin harcında sevgi, saygı ve muhabbet var. Dünyada yaşanan gelişmeler bizlere bir kez daha gösterdi ki insanlık her zamankinden daha fazla barışa muhtaç. Akmakta olan gözyaşlarını sevgiyle dindirmek için her birimizin üzerine önemli sorumluluklar düşüyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde devam eden çatışmalar, yanı başımızdaki savaş, Filistin'deki soykırım bizleri barış için daha fazla çalışmaya mecbur kılmaktadır. Her birimiz bir diğerimizin yüzünde tebessüm olmak için geç kalmış değiliz. Dünyaya ümit aşılamak ve yaşadığımız coğrafyalarda huzuru hakim kılabilmek için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bugünlerde bizi birbirimize bağlayan ve bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılmalıyız. Altıncı Etnospor Kültür Festivali'ni de bu bağlamda oldukça önemli görüyorum" Erdoğan, festivalin dört gün boyunca önemli bir heyecana sahne olacağını dile getirerek, "Farklı kültürlere ait birçok geleneksel sporu ve oyunu izleyip deneyimleyebileceğiz. Gereksel sanatlar ve evrensel tatlar da festivalimize renk katacak. Onlarca ülkeden spor, sanat, kültür ve gastronomi alanında. binden fazla katılımcıyla dünyanın en renkli festivallerinden bir tanesine ev sahipliği yapacağız, şahitlik edeceğiz" diye konuştu.

G P Y3 B L W4 A A F Xv I

"Yerel ve milli kültürün muhafaza edilmesi çok kıymetli"

Düzenlenen festivalin açılışında konuşmalarını gerçekleştiren İstanbul Valisi Davut Gül de küreselleşmenin revaçta olduğu bir dönemde milli değerlerin korunması gerektiğine dikkat çekti. İstanbul'un önemli bir organizasyona ev sahipliğ yaptığının altını çizen Vali Gül, "Bir yıldır beklediğimiz, parmakla gösterilen çok önemli bir organizasyona şehirlerin anası olarak ev sahipliği yapıyoruz. Öncelikle şehrimize bunu kazandıran Dünya Etnospor Konfederasyonuna ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Küreselleşmenin çok revaçta olduğu, tek tip insan, tek tip yeme, tek tek giyim ve tek tip yaşamın empoze edildiği bir yerde farklılıkları muhafaza ederek, zenginlik olarak kabul ederek, yerel ve milli kültürün muhafaza edilmesi çok kıymetli. Bunun yaşatılmasının çok zor olduğunu biliyoruz" dedi.

G P Y3 B N X Y A A C Jr T

Protokol üyeleri, han çadırının önünde toplanmasının ardından Gülbank’ duası etti. Ardından kurdele keserek festivalin açılışını gerçekleştirdi. Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Romanya başta olmak üzere 30 ülkeden katılımcının yer aldığı festivalde kurdele kesiminin ardından atlı spor gösteri alanına geçildi. Açılış konuşmalarının ardından kortej geçişi ve gösterilerle açılış programı tamamlandı.
 

Editör: Eslem Nur KARAMAN