Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, tarife ve fiyat listelerine yönelik denetimlerin kesintisiz olarak sürdüğü vurgulandı. Açıklamada, perakende olarak satılan mal ve hizmetlere ilişkin etiket, fiyat listesi ve tarife düzenlemelerinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yer aldığı hatırlatıldı.

Özellikle gıda fiyatlarındaki değişikliklere bağlı olarak yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmeler arasında fiyat farklılıklarının arttığı belirtilen açıklamada, bu durumun önüne geçilmesi ve piyasalarda istikrarın sağlanması amacıyla yeni düzenlemelerin hayata geçirildiği bildirildi. Bu düzenlemelere göre, lokanta, restoran, kafe, pastane gibi işletmelerde tarife ve fiyat listelerinin iş yerinin giriş kapısının önü ve hizmet sunulan masaların üstünde kolaylıkla görülebilir şekilde yer alması zorunlu hale getirilmiş ve bu değişikliğin 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girdiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Ticaret Bakanlığına bağlı ticaret il müdürlüklerinin 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren yiyecek ve içecek hizmeti sunan işletmelere yönelik yoğun denetimler başlattığı ifade edildi. Bu denetimler sonucunda 114 bin 567 firmanın denetlendiği ve 21 bin 659 aykırılık tespit edildiği, bu aykırılıklar için 47 milyon 43 bin 348 lira idari para cezası uygulandığı bilgisi paylaşıldı.

IIoT ve yapay zeka ile geleceğe yön veren Rockwell Automation IIoT ve yapay zeka ile geleceğe yön veren Rockwell Automation

Son olarak, denetimlerin devam edeceği ve işletmelerin belirtilen düzenlemelere uyum sağlaması gerektiği vurgulandı. Bu sayede tüketicilerin şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi sağlanarak satıcıya olan güvenin artırıldığı ve sektördeki etkin sonuçların elde edildiği belirtildi.

Editör: Sude Yılmaz