Hisse senetleri, Wall Street'teki rekor seviyelere ulaşan rallinin ardından Pazartesi günü hafif bir düşüş yaşayarak kısaltılmış bir işlem haftasına başladı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 70 puan veya %0,2 düşüşle kapanırken, S&P 500 %0,3 düşüş yaşadı ve Nasdaq Composite %0,5 geriledi.

ABD hisse senedi endeksleri, geçen hafta tüm zamanların en yüksek kapanış seviyelerini görmesinin ardından art arda beşinci ayında yükselişini sürdürüyor. S&P 500 geçen hafta yaklaşık %2,3 oranında artarken, Dow endeksi %2'nin biraz altında bir artış gösterdi ve Aralık ayından bu yana en iyi haftasını geçirerek 40.000 seviyesine yaklaştı. Ayrıca Nasdaq Composite de dönem boyunca yaklaşık %2,9 oranında bir artış gösterdi.

Bu kazanımlar, Fed'in bu yıl için faiz indirimi takvimini koruyacağına dair açıklamalarının yanı sıra yatırımcıların yapay zeka destekli yükselişin ortasında teknoloji hisselerine yönelik devam eden ilgisinden kaynaklanıyor. Amerikan Bireysel Yatırımcılar Birliği'nin son haftalık Duyarlılık Araştırması'na göre, genel yatırımcı güveni tarihsel ortalamanın üzerinde seyrediyor ve bu, piyasada devam eden iyimserliği yansıtıyor. Ancak bazı yatırımcılar, aşırı uzayan rallinin ve uzun süre yüksek seyreden faiz oranlarının olası etkilerinden endişe duyuyor.

Strategas Securities analisti Ryan Grabinski, "1970'lerden bu yana Fed faiz döngülerini incelemek, genel olarak, yatırımcıların bir döngüdeki ilk faiz indiriminden, merkez bankasının sıkılaştırmayı durdurduğu ve henüz gevşemediği dönem olan duraklamadan daha fazla korkması gerektiğini ortaya koydu" dedi.

Jerome Powell'ın faiz indirimi beklentileri, emtia piyasalarında yüksek seviyeleri tetikledi Jerome Powell'ın faiz indirimi beklentileri, emtia piyasalarında yüksek seviyeleri tetikledi

Bu hafta yatırımcılar, Cuma sabahı açıklanan Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Şubat ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinden enflasyonun gidişatı hakkında daha fazla bilgi edinecekler. Piyasanın tepkisi, Kutsal Cuma tatili göz önüne alındığında önümüzdeki Pazartesi günü belirlenecek.