ABD'de ekonomik veriler ve küresel piyasalardaki olaylar etkisini göstermeye devam ediyor. Teknoloji hisselerinde yaşanan düşüş eğilimi, diğer sektörlere yayılmamış olsa da yatırımcıların dikkatini çekiyor.

ABD'de bu hafta içinde açıklanacak olan büyüme ve kişisel tüketim verileri, Federal Rezerv'in (Fed) faiz politikalarına dair ipuçları verebilir. Analistler, özellikle Fed'in faiz indirimine yönelik beklentileri yüzde 74'e kadar gördüklerini belirtiyorlar. Eylül ayında faiz indirimine başlama ihtimali yüksekken, kasım ve aralık aylarında ikinci ve üçüncü indirimler için de yüksek olasılıklar öngörülüyor.

Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konut piyasasındaki sorunları hafifletmek için yeni finansman kaynaklarını duyurdu. Bu kapsamda, 100 milyon dolarlık bir programla uygun fiyatlı konut finansmanını desteklemeyi planlıyor. Konut arzındaki açığın, maliyet sorunlarına yol açtığına dikkat çeken Yellen, bu programın uzun vadeli konut politikalarına nasıl katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Diğer yandan, kripto para piyasalarında da önemli hareketler yaşanıyor. Bitcoin, son iki ayın en düşük seviyelerinden birinde işlem görüyor. Mt. Gox borsasının 2014 yılında çalınan varlıkları sahiplerine dağıtacağını açıklamasının ardından kripto para birimlerindeki değer kayıpları ivme kazandı. Analistler, bu durumu spekülatif oynaklıkla açıklıyorlar.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistinli mevkidaşı Muhammed El-Amur ile bir araya geldi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Filistinli mevkidaşı Muhammed El-Amur ile bir araya geldi

Genel olarak, piyasaların ABD'deki verilere ve Fed'in politika açıklamalarına hassasiyetle tepki vereceği bir haftaya giriyoruz. Küresel çapta jeopolitik riskler ve enerji piyasalarındaki gelişmeler de piyasaların seyrini etkilemeye devam ediyor.

Editör: Sude Yılmaz