Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'deki Körfez İşbirliği Konseyi bankalarının, ülkenin makroekonomik uyumundan ve daha geleneksel ekonomi politikalarına geçişinden faydalanacağını belirtti. Fitch'in açıklamasında, bu bankaların Türkiye'deki iştiraklerinin, enflasyonun düşmesi ve daha tutarlı ekonomi politikalarının benimsenmesiyle olumlu etkileneceği vurgulandı.

“FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”nin Haziran ayı bülteni yayımlandı “FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”nin Haziran ayı bülteni yayımlandı

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu mart ayında yükseltmesinin ardından, Körfez İşbirliği Konseyi'ne ait bazı bağlı ortaklıkların da dahil olduğu 18 Türk bankasının notunu yükselttiğini hatırlattı. Bu not artışının, Fitch'in 2023 Haziran'ından beri uygulanan politikaların sağlamlığına ve etkinliğine olan güvenin arttığını yansıttığı belirtildi.

Ayrıca, açıklamada Türkiye'nin genel makroekonomik politika duruşunun pozitif görünüm altında enflasyondaki önemli düşüşle uyumlu bir şekilde devam etmesinin beklendiği ifade edildi. Körfez İşbirliği Konseyi bankalarının Türkiye'deki iştiraklerinin geçen yıl net parasal kaybının 2,6 milyar dolar olduğu, ancak enflasyonun beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesi halinde 2024'te 2,8 milyar dolara çıkmasının ardından 2025'te yaklaşık 1,4 milyar dolara düşmesinin beklendiği de açıklamada belirtildi.

Editör: Sude Yılmaz