Türk devletlerinin iş insanlarının tek çatı altında toplanmasıyla önemli bir sinerji yaratmak ve uluslararası ortaklarla ticaret köprüleri kurmak amacıyla, ROK Danışmanlık ve Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 8 ülkenin devlet kurumlarınca desteklenen Türk Ticaret Fuarı'nın basın lansmanı gerçekleşti. Toplantıya; Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, UTIC Uluslararası Türk İş Cemiyeti Başkanı Gökhan Türkeş Öngel, Rok Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Ticaret Fuarı Organizatörü Aygün Aliyeva, Almiran Group Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Arif Çetin, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şerzad Abdunazarov gibi birçok önemli isim katıldı.

300’e yakın Türk şirketi dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL Paris’e hazırlanıyor 300’e yakın Türk şirketi dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL Paris’e hazırlanıyor

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi 8 ülkenin katılımıyla düzenlenecek olan Türk Ticaret Fuarı 20'den fazla sektöre yer vermekle beraber Türk Devletlerinden iş adamlarını 7-9 Kasım tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde bir araya getirecek. Fuar Ulusal KOBİ’lere, mikro üreticilere ve girişimlere yeni pazar fırsatları sunma, bölgesel ve küresel üretim zincirleriyle birleşerek farklı pazarlara ulaşmaları için fırsat yaratmayı amaçlıyor. 

Fuar, Türk devletlerinin ekonomik gücünü ve iş dünyasına sunacağı yeni fırsatları değerlendireceği bir platform olacak. Toplam 17.8 milyon nüfusa ve 1.9 trilyon dolarlık ekonomik güce sahip olan Türk devletleri ile fuarın geniş katılımlı işbirliklerini teşvik edecek ve özel sektörün bu entegrasyonda önemli rol oynayacak. 

Türk Ticaret Fuarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin izniyle Türk devletler Teşkilatı ve ticaret odaları işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Fuar, Türk dünyasının ekonomik potansiyelini küresel arenada göstermeyi hedefleyerek, tüm dünya iş dünyasını İstanbul'a davet ediyor.

Hızla artan yabancı yatırım kapasitesi, enerji, inşaat, turizm, lojistik ve hizmet sektörlerinin gelişmesi ile Kafkasya’nın en büyük ekonomisi ile Azerbaycan, Türk dünyasının en önemli doğal kaynaklarına sahip olan, kişi başına 10 bin dolar üzeri gelire sahip hızla gelişen ekonomisi ile Kazakistan, Hem tarımı hem altın madenleri ile paralel ekonomik istikrarın artırılması için yabancı yatırımlara cazip hale gelen Türk dünyası ülkesi olan Kırgızistan, Türkiye ekonomisi, coğrafi konumu ve jeopolitik önemi sayesinde ticaret, ulaşım ve enerji sektörlerinde avantaj sağlayan, en fazla nüfusa sahip Türk Devleti olmakla birlikte dünyanın 19. ekonomisi olan Türkiye, Son yılların en fazla ekonomik reformlarına ev sahipliği yaparak, sanayisi hızla yükselen Türk devleti olan Özbekistan, Otomotiv, hizmet, makine sanayi, teknolojik yatırımlara karma ekonomiye sahip, AB üyesi devleti, Macaristan, Zengin petrol ve gaz kaynaklarına sahip, ekonomik reformların ve yabancı yatırımların başlangıcında olan, önemli jeopolitik avantaja sahip Türk devleti olan Türkmenistan, Hizmet, eğitim, turizm sektörlerinin en çok paya sahip olan, yatırımlara açık olan Türk devleti KKTC Türk Devletleri teşkilatına katılım gösteren ülkeler arasında.

Türk Ticaret Fuarı ve Türk dünyası; devletler ve halklar arasındaki sıkı iletişim ve ilişkiler kurma, yıllık ortalama +%5 ekonomik büyüme, ülkelerin stratejik konumları, tarihi bağlılık, aynı dil, din ve kültür paylaşımı, önemli doğal kaynaklara sahip olma gibi birçok fırsat sunmakta. 

Editör: Sude Yılmaz