TÜİK, turizm istatistiklerinde planlanan revizyonların tamamlandığını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), turizm istatistiklerinde yürütülen revizyon çalışmasına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Kurum tarafından yapılan açıklamada, turizm istatistikleri kapsamında hesaplanan  turizm gelir ve giderinin, 2022 yılında anket verilerini destekleyici idari kayıt verilerinin kullanılmaya başlandığına ve turizm istatistiklerinin kalitesinde önemli gelişim sağlandığına işaret edildi.

Adı geçen iyileştirmelerin devamı olan revizyonla Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan günübirlik ziyaretçilere ilişkin verinin kullanılmaya başlandığı aktarıldığı açıklamada, kullanılan sınır kapısı türü (deniz, demir, hava, kara) ayrımında yapılan hesaplamalarda ve örnekleme tasarımında da güncellemeler yapıldığı açıklandı. 

Türkiye Ukrayna'nın yeniden inşası için masada: Bakan Uraloğlu Almanya'da düzenlenen ITF'e katıldı Türkiye Ukrayna'nın yeniden inşası için masada: Bakan Uraloğlu Almanya'da düzenlenen ITF'e katıldı

Açıklamada, bu çalışmalar sonucunda turizm istatistikleri konusunda planlanan revizyonların tamamlandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: 

"Mevcut 'Çıkış Yapan Ziyaretçiler Araştırması' ve 'Vatandaş Giriş Araştırması' çalışmalarında yapılan hesaplama yöntemine dair değişiklikler, 30 Nisan saat 10.00'da 'Turizm İstatistikleri 2024 Yılı 1. Çeyrek Haber Bülteni' ile birlikte yayımlanacaktır"