Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe,TİM 31.Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde konuştu. Gültepe, "Geçen ay 24,1 milyar dolarla tarihimizin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdik." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen TİM 31. Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, TİM Başkanı Mustafa Gültepe'nin katılımı ile gerçekleşti.

Düzenlenen ödül töreninde açıklamalarda bulunan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak gördüklerinin altını çizdi. TİM olarak ihracatçıların sesine kulak verdiklerini ve firmalara rehberlik ettiklerini belirten Gültepe, küresel ticaretin trilyon dolar daraldığını belirterek 2023 gibi zorlu bir yılda ihracatı büyütmeyi başardıklarını aktardı.

Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek

"Dünya mal ihracatında payımızı yüzde 1,08, hizmet ihracatında ise 1,29'a çıkardık. Zor koşullara rağmen ihracatımızı ilk 5 ayda yüzde 4,5 artırmayı başardık. Mayısta hem aylık hem de 12 aylık ihracatta tarihi bir sonuç elde ettik. Geçen ay 24,1 milyar dolarla tarihimizin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdik. 12 aylık ihracatımızda ise ilk kez 260 milyar doları aştık. Önümüze engeller çıksa da bazen hızımızı kesmek zorunda kalsak da orta ve uzun vadeli hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Üretim ve ihracatla hem milletimizin refahına katkı sunuyor hem de ülkemizle dünya arasında kardeşlik köprüleri inşa ediyoruz. Türkiye'nin gücünü dünyaya taşıyoruz."

Açıklamalarında Filistin'de yaşanan insanlık dramına değinen Gültepe, hükümetin aldığı her türlü kararın da arkasında olduklarını belirterek, "Gazze'de 8 aydır Filistin halkına karşı soykırıma dönüşen katliamı şiddetle kınıyoruz. Katliamın durdurulması için devletimizin aldığı kararları destekliyoruz. Enflasyonla mücadelede ekonomi yönetimimizin yanındayız. Geçmişte dezenflasyon süreçlerinde üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirdik. İçeride tüketim daraldığında, ihracatı yükselterek ülkemize daha fazla döviz kazandırdık. Bugün yine aynı sorumluluk bilinciyle ekonomimize maksimum katkıyı vermek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Mustafa Gültepe, yaşanılan zorluklara rağmen elde edilen başarıları hiçbir zaman yeterli bulmadıklarını, Türkiye'yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarmak istediklerinin altını çizdi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN