Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Türk- Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TD IHK) 20'nci kuruluş yıldönümü programına katılmak için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Almanya’ya gittiğini duyurdu. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TG IHK’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Eski Başbakanı Gerard Schröder’in 20 yıl önce Köln’de katıldığı bir etkinlikle kurulduğuna değinerek, "TD IHK’nın bugün toplam 452 üyesi arasında Türkiye’den de yaklaşık 154 Oda ve Borsamız yer almaktadır. Diğer üyeler ise yine Türkiye ve Almanya’daki firmalardan oluşmaktadır" açıklamalarında bulundu.

Rekabet Gücü Zayıflayan Yerli Üreticiler: Paslanmaz Çelik Vergileri Sektörü Bitiriyor Rekabet Gücü Zayıflayan Yerli Üreticiler: Paslanmaz Çelik Vergileri Sektörü Bitiriyor

G M M Y Sv P Wo A A T A05

Bolat, açıklamalarında Almanya ile ikili ticaret hacmine de değinerek 2023 yılında 50 milyar dolara ulaştığını belirtti. 8 binden fazla Alman firmasının Türkiye’de faaliyette olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Almanya, ülkemizdeki doğrudan yabancı yatırımcılar içerisinde en üst sıralarda yer almakta, 2023 yılında Almanya’dan ülkemize 687 milyon dolar tutarında doğrudan yatırım gerçekleştirilmiştir. Almanya'da takribi 80 bin Türk girişimcisi yılda 80 milyar avro ciro yapmakta ve 500 bin kişiyi istihdam etmektedir. Sivil toplum kuruluşlarının Türk- Alman ekonomik ilişkilerinin daha da geliştirilmesine yapmış oldukları katkıları memnuniyet verici buluyoruz” ifadelerini kullandı.