Bu sene 8. kez Zorlu PSM’de %100 Müzik’in katkılarıyla gerçekleşen Sónar Istanbul, Converse sponsorluğunda düzenlenen yaratıcılık ve teknoloji platformu Sónar+D Istanbul, katılımcılarından gördüğü yoğun ilgiyle sonlandı.

Tüm sektör ve endüstrilerden profesyoneller, araştırmacılar, tasarımcılar, akademisyenler ve sanatçılarla iş birlikleri kurarak yaratıcı zihinlerin bugünümüzü nasıl değiştirdiğini ve yeni gelecekleri nasıl hayal ettiğini keşfeden uluslararası platform Sónar+D Istanbul, bu yıl “Language” temasıyla yine birbirinden ilginç konuları masaya yatırdı. Katılımcılarını 3 gün boyunca ağırlayan Sónar+D Istanbul, temayı odağına alan paneller, masterclass’lar, VR enstalasyonları ve müzikle teknolojinin birleştiği canlı performanslarla 26, 27 ve 28 Nisan’da yeniden ufuk açıcı bir maraton yaşattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı: Sinema sektörüne aktarılan destek miktarı 44,9 milyon liraya ulaştı Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı: Sinema sektörüne aktarılan destek miktarı 44,9 milyon liraya ulaştı

Ücretsiz gerçekleşen panel, atölye, konuşma ve masterclass programıyla Sónar+D Istanbul yine katılımcıların ilgi odağı oldu!

Converse’in ana sponsorluğundaki Sónar+D Istanbul kapsamında paneller, konuşmalar, atölyeler ve masterclass’lar 27 ve 28 Nisan günleri ücretsiz olarak gerçekleşti. Ufuk açan panellerin, birbirinden farklı enstalasyonların, birbiriyle konuşarak bir diyalog arayan çalışmaların, ilham veren AV gösterimlerinin, açık çağrı ile seçilerek SonarScreen by Converse’de gösterilen projelerin yer aldığı bu seneki Sónar+D Istanbul programında, kapsamlı atölyeler de yine katılımcıların ilgi odağı oldu.

1714390349 Zorlu P S M Sonar D Istanbul P H O T O 2024 04 29 14 25 06

Sónar+D Istanbul, 4 Farklı Panele ev sahipliği yaptı

Sónar+D Istanbul kapsamında ilhamın ve yaratıcılığın her boyutunun tartışıldığı panellerde bu yıl, moderatör Lalin Akalan ile Bager Akbay, Gamze İşcan ve Fuat Değirmenci’nin yer aldığı “xtopia presents ‘’Artificial Intelligence Unleashed: Redefining Design’’, moderatör Antonia Folguera ile Ahmet Rüstem Ekici, Santi Vilanova, Monica Rikic ve Stefanie Egedy’nin konuşmacı olduğu “Synesthetic Art: Merging Senses with Technology”, moderator Bediz Yıldırım tarafından gerçekleşen ve Kerim Dündar, Yasin Aribuga, ve Duygu Bengi’nin yer aldığı “Let’s Get Fashionably Phygital: New Ways of Converging Fashion, Arts & Technology, moderatör Hatice Arıcı ile Artemis Günebakanlı, Burak Beceren, Burak Dirgen, Hilal Özdemir ve Kerem Demirayak’ın yer aldığı “Sensory Synthesis: Exploring the Intersection of Sound, Art, Technology", Lounge +D by Converse’de katılımcılarla birlikte gerçekleşerek yeni ufuklara açıldı.

1714390348 Zorlu P S M Sonar D Istanbul P H O T O 2024 04 29 14 25 05

Enstalasyonlar festival boyunca her yerdeydi!

Her yıl işitsel bir şölen sunan Sónar Istanbul’un görsel açıdan ilhamın sınırlarının zorlandığı Sónar+D programında yer alan Enstalasyonlar ve AV Performansları da dikkat çekti. Altın Tatlı ve Dilara Akbay’ın “Interwoven Echoes”, Nele Karajlic’in “In The Beginning Was The Word”, Stefanie Egedy’nin “Bodies And Subwoofers (B.A.S.)”, Playmodes’un “PPFF”, Mónica Rikić’in “Psychoflage” ve Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar’ın “Teatrum Mundi” çalışmaları bu sene Sónar+D Istanbul’da yer alan enstalasyonlar oldu.

AV gösterimleri bu yıl ışıltılı ve göz alıcıydı!

Onur Sönmez, w.Marco Pisano ve Sinan Tınar’ın ARTIFICIAL OCNOPHILIA, Mustafa Küçük, Baramuk w.Bak, Fat w.Ordinary ve Cetrion w/ Roun’un ALGORAVE ISTANBUL / LIVE CODING ve Atakan Kızıltan, Volkan Akkoç, Sirene (Choir)’un CHORUS OF DATA EXPLORING HARMONY WITH TECHNOLOGY ve JTAMUL X LATENT MEMORIES çalışmaları bu yıl Sónar+D Istanbul’da AV gösterimlerini gerçekleştiren projeler olarak öne çıktı.

Sónar+D Istanbul programı kapsamında, Selçuk Artut’un sanatsal araştırma ve üretimini eksenine alarak insan-teknoloji ilişkilerinin teorik ve pratik boyutlarına kodlar ve geometrik şekiller üzerinden baktığı ‘Geometric Patterns with Creative Coding’ atölyesi ile RAW’ın Composing Music with Live Coding atölyesinde katılımcılar kod bazlı sistemlerle görsel-işitsel eserlerin üretim aşamalarını ve süreçlerini deneme fırsatı buldu.