Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeme-içme sektöründeki KDV istismarını engellemeyi amaçlayan düzenlemesi, ticarette adil rekabetin sağlanmasına katkı sağlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeme-içme sektöründeki KDV istismarını önlemek için yayımladığı düzenleme, ticarette adil rekabeti sağlamayı hedefliyor.

Bu düzenlemeyle, yüzde 10 KDV oranına sahip olan yeme-içme sektöründe bazı lokantaların yüzde 1 KDV oranında fatura kestiği tespit edilmişti. Yarından itibaren geçerli olacak düzenleme ile işletmelerin, kendilerinin hazırlayıp sunduğu yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek satılan ürünler için yüzde 10 KDV uygulanacak. Ayrıca, işletmelerin telefon veya internet üzerinden sipariş alarak adrese gönderme veya gel-al gibi yöntemlerle yaptığı tüm satışlar da yüzde 10 KDV'ye tabi olacak.

YASED’den ‘Küresel Yatırım Günleri’ YASED’den ‘Küresel Yatırım Günleri’

Bu önlemle, gıda sektöründeki KDV istismarının önüne geçilmesi ve vergi kaybının engellenmesi amaçlanıyor. Spectrum Denetim, Danışmalık, Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İnci, düzenlemenin önemini vurgulayarak, vergi kaçakçılığına ve haksız rekabete karşı etkili bir adım olduğunu belirtti.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük ise bu düzenlemenin yanı sıra denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini ifade ederek, işletmelerin yasalara uygun şekilde vergi oranlarını uygulamaları gerektiğini vurguladı. Küçük ayrıca, tüketicilerin satın aldıkları ürün fişlerindeki vergi oranlarını kontrol etmeleri ve yanlış uygulama durumunda yetkili mercilere şikayette bulunmaları gerektiğini söyledi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç da işletmelerin KDV düzenlemelerine uyum sağlaması gerektiğini belirterek, ödeme kaydedici cihazların güncellenerek mevcut vergi sistemine uyumlu hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Kılıç, tüketicilerin karşılaştıkları haksız uygulamalara karşı gerekli şikayetleri yapmaları gerektiğini vurguladı.