HT Solar, yeni nesil güneş panellerini Intersolar Fuarı’nda sergileyecek HT Solar, yeni nesil güneş panellerini Intersolar Fuarı’nda sergileyecek

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurullarına ve 5. Ticari Diplomasi Ödül Törenine katılım sağlayan DEİK Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu, “2020 yılından beri Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanlığını yürütüyorum. Bu dönemde tekrardan göreve getirilmenin mutluluğunu yaşamaktayım” dedi.

DEİK Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu, DEİK, İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurulları ve 5. Ticari Diplomasi Ödül Töreni’nde Fuar Dergisi mikrofonlarımıza özel açıklamalarda bulundu. Türkiye-Tacikistan arasındaki ticareti konu alan Başkan Cihangir Fikri Saatçioğlu, “Türkiye'den özellikle Tacikistan’a gıda, tekstil ve alüminyum sanayi firmaları angaje oluyor, bu durum çok önem arz ediyor. Türkiye 2023 verilerinde, dış ticaret rakamlarında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 60 seviyelerinde. Bu oranın daralması için Türkiye'nin daha katma değerli ürünlerin ihracatını özellikle Avrupa, Batı Afrika ve Orta Asya'ya pekiştirmesi lazım. Çünkü Türkiye'nin ihracat rakamlarına baktığımızda ülkeler itibariyle Almanya, Irak ve ABD gözüküyor. Keza ithalat tarafında da Çin, Rusya yine Almanya gibi Avrupa ülkeleri gözüküyor” diye konuştu. Başkan Cihangir Fikri Saatçioğlu, ihracat rakamlarına değinerek, “255 milyarlık dolarlık ihracatla, 375 milyar dolarlık ithalatın arasında kalan 120 milyar dolarlık bir seviyenin, yüzde 60'lık ihracatı ve ithalatı karşılama oranının daha da daraltılması gerekiyor. Bunun için Türkiye'deki kilogram başına katma değerin ortalama 15-20 dolar olduğunu farz edersek, bu oran nispetinde firmaların Tacikistan gibi Orta Asya bloğundaki Özbekistan, Kazakistan, Rusya, Ukrayna gibi ülkelere sirayet etmesi gerekiyor. Biz bunu pilot bölge olarak Tacikistan Sanayi Teknoloji Bakanlığı, DEİK Tacikistan çalışma masası ve KOSGEB ile birlikte öncü olma noktasında bir karar aldık, 4 yıldır bu kararı uygulamaktayız. Bu dönemde inşallah daha büyük projeleri ticari manada Tacikistan'a angaje ederek, DEİK’in 7 kıtadaki network ağında kullanarak, Tacikistan'dan diğer ülkelere de Türkiye'nin birikiminin entegre edilmesi noktasında kendimizi konumlandırmak istiyoruz ve misyon olarak da bahsettiğim temelde kendimize bir strateji belirttiğimizi sizlerin aracılığıyla tüm kamuoyuna iletmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Admin Admin