Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarında artış devam ederken, geri ödemelerde düşüş yaşandığı gözlemlendi. Encazip.com'un araştırmasına göre, bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş kişi sayısı 2023 yılında yüzde 11.64 azalarak 1 milyon 320 bin 376'ya geriledi.

22 Mart 2024'te yapılan araştırmaya göre, bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının geri ödenmemesiyle ilgili TBB Risk Merkezi verilerine dayanarak, 2023'te bu sayının 1 milyon 320 bin 376'ya indiği belirlendi. Bu rakam, önceki yıla göre düşüş gösterdi; 2022'de ise 1 milyon 494 bin 395 kişi borcunu ödememişti.

Aralık 2023 verilerine göre, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından sağlanan bireysel krediler yüzde 76 artarak 2,7 trilyon TL'ye yükseldi. Bu kredilerin yüzde 99'u bankalar tarafından sağlanırken, kredi türlerine bakıldığında yüzde 44'ü kredi kartları, yüzde 30'u ihtiyaç kredileri, yüzde 16'sı konut kredileri, yüzde 4'ü taşıt kredileri ve yüzde 6'sı kredili mevduat hesaplarından oluştu.

Buna ek olarak, bireysel kredi kullananların sayısı 2023'te bir önceki yıla göre 2 milyon kişi artarak 40 milyon kişiye ulaştı. Ortalama kredi bakiyesi ise 69 bin TL seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, 385 bin kişi ilk defa kredi kartı kullanırken, 112 bin kişi tüketici kredisinden faydalandı. Konut kredisi kullanan kişi sayısı 4 bin olurken, 512 bin kişi ise ilk defa kredili mevduat hesabı, 33 bin kişi ise taşıt kredisi kullandı.

Kredi kartı dahil olmak üzere, kişi başına ortalama bireysel kredi toplam bakiyesi en yüksek iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir olarak belirlendi. Son 12 ayda bireysel kredi bakiyesinde en fazla artış yaşanan il ise Bayburt oldu.

ABD ve İngiltere'den rus metal ihracatına karşı ortak cephede yeni hamle ABD ve İngiltere'den rus metal ihracatına karşı ortak cephede yeni hamle

Bireysel kredi kartı borçlanmalarında önemli bir artış yaşanırken, geri ödemelerdeki düşüş dikkat çekti. BDDK verilerine göre, bireysel kredi kartı borçlanmaları bir önceki yıla göre yüzde 153 artarken, borcunu ödememiş kişi sayısında yüzde 3.83'lük bir düşüş kaydedildi. Aynı şekilde, bireysel kredilerde de geri ödemelerde yüzde 14.77'lik bir düşüş yaşandı. TBB Risk Merkezi verilerine göre, bireysel kredi borcunu ödememiş kişi sayısı 2023'te 852 bin 727'ye düşerken, 2022'de bu rakam 1 milyon 627 bin kişi olarak kaydedilmişti.

Encazip.com'un kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son yıllarda bireysel kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin sayısında sürekli bir artış yaşandığını ancak geçen yılın verilerinde bu trendin kısmen tersine döndüğünü belirtti. Bu düşüşün, bankaların kredi veya kredi kartı verme politikalarındaki değişikliklerden kaynaklandığını ifade etti ve parasal sıkılaşma politikalarının bu durumu desteklediğini söyledi.