Turkuvaz Medya Grubu'na ait INBUSINESS Dergisi tarafından organize edilen II. Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi'ne katılan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye'nin 2026'da 5.5G'ye geçiş yapacağını belirtti. Ayrıca Sayan, Türkiye'nin sosyal medya ile ilgili yasal düzenlemelerde öncü bir rol oynadığını ifade etti.

PAGÇEV Başkanı: ''Türkiye, geri dönüşümde avrupalı rakiplerini geride bıraktı'' PAGÇEV Başkanı: ''Türkiye, geri dönüşümde avrupalı rakiplerini geride bıraktı''

INBUSINESS Dergisi'nin düzenlediği zirvenin özel oturumunda, Türkiye'deki uluslararası sosyal medya şirketlerinin yerel düzenlemelere uyumları ele alındı. Moderatörlüğünü Okan Müderrisoğlu'nun üstlendiği oturumda, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, sosyal medya platformlarının yasal düzenlemelere uyumunda yaşanan zorluklara dikkat çekti.

Sayan, sosyal medyanın önemli bir veri deposu olduğunu ve bu verilere erişim için mücadele edildiğini belirterek, Türkiye'nin sosyal medya düzenlemelerinde öncü olduğunu vurguladı. Şeffaflığın sağlanması için gerekli yasal çerçevenin oluşturulduğunu belirten Sayan, bu çerçevenin kriz anlarında şirketlerle iletişimi güçlendirdiğini ifade etti.

Güvenli internet kullanımının yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirten Sayan, özellikle çocuklar ve 45 milyon sosyal medya kullanıcısının güvenli bir dijital deneyim yaşamasını amaçladıklarını dile getirdi.

Zirvenin kapanış oturumunda, House Beautiful Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Fatma Özel'in ev sahipliğinde moda tasarımcısı Dilek Hanif'in katılımıyla geleneksel değerlerin önemi vurgulandı. Hanif, Türkiye'nin zengin kültür ve tarihine atıfta bulunarak, bu mirasın gelecek nesillere aktarılmasının sürdürülebilirlik açısından hayati olduğunu vurguladı.

Editör: Sude Yılmaz