2024'ün ocak-nisan döneminde Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den yapılan ihracat, 525 milyon 500 bin dolara ulaştı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yazılı açıklamasında, Trabzon'dan 408 milyon 859 bin dolar, Rize'den 68 milyon 837 bin dolar, Artvin'den 30 milyon 57 bin dolar ve Gümüşhane'den de 17 milyon 747 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

En fazla ihracat yapan sektörün fındık olduğunu ve bunu sırasıyla su ürünleri ve mamulleri, yaş meyve sebzeleri, maden ve metaller, taşıt araçları ve yan sanayinin takip ettiğini ifade eden Kalyoncu, Doğu Karadeniz'den 120 ülkeye ihracat yapıldığını belirtti.

Kalyoncu, en fazla ihracat yapılan ilk beş ülkenin İtalya, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Almanya ve Çin olduğunu söyledi. Çin'e yapılan ihracatta %46, Gürcistan'a %19, Almanya'ya ise %1 oranında artış yaşandığını ve bölge ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre %4'lük bir artış gerçekleştiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişlerinin beklentileri aştığını açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişlerinin beklentileri aştığını açıkladı

Vietnam, Japonya, Güney Kore, İzlanda, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Ürdün, Çekya, Tunus ve Estonya'ya yapılan ihracatta önemli artışlar yaşandığını ifade eden Kalyoncu, geçen yılın aynı döneminden farklı olarak İzlanda, Venezuela, Sri Lanka, Moğolistan, Bahreyn, Palau, Filipinler, Mayotte ve Umman gibi ülkelere de ihracat yapıldığını belirtti.