Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında önemli adımlar attıklarını açıkladı. Gelir İdaresi Başkanlığının POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilatların hasılat kaydını yapmayan kişilere yönelik başlattığı denetimlerin sonuçlarını paylaşan Şimşek, 3 bin 662 kişinin tespit edildiğini ve bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesinin sağlandığını belirtti.

Aleks Metal Rafinery, şehir rafineciliği ile yastık alındaki altın varlığını ekonomiye kazandırmayı planlıyor Aleks Metal Rafinery, şehir rafineciliği ile yastık alındaki altın varlığını ekonomiye kazandırmayı planlıyor

Şimşek, denetimlerin vergi kayıplarını ve kaçakçılığı önlemeye yönelik olduğunu vurgulayarak, vergi mükellefi olmadığı halde POS cihazlarından hasılat elde eden 2 bin 320 kişinin tespit edildiğini ve bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiğinin belirlendiğini aktardı. Ayrıca, mükellefiyeti olan 1342 kişinin de POS cihazlarından elde ettiği 2 milyar liralık hasılatı beyan etmediği veya eksik beyan ettiği tespit edildi.

Bu süreçte vergi daireleri tarafından izaha davet edilen kişilerden 18 bin 500 vergi beyannamesi alındığını ifade eden Şimşek, kayıt dışı bırakılan 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesiyle 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğini söyledi.

Denetimlerde çarpıcı örneklerle karşılaşıldığını da belirten Bakan Şimşek, vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişinin tespit edildiğini ve bu kişilerin çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Son olarak, 2023 yılı verileri üzerinden de benzer çalışmaların yapıldığını ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirten Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadelelerinin tavizsiz ve güçlü bir şekilde devam edeceğini vurguladı.