Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov'un ev sahipliğinde düzenlenen ziyarette, Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny ve TBMM ile İlişkiler Parlamenter Grubu Koordinatörü Otari Arshba, basın mensuplarıyla buluştu.

Ziyaretin amacı, inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin sahasının yerinde takibini sağlamak ve Türkiye-Rusya enerji alanındaki iş birliğini ele almak olarak belirtildi. Pavel Zavalny, Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinin 2025'te devreye alınması için büyük gayretle çalışıldığını vurguladı ve santralin dünyanın en güzel ve verimli nükleer tesisi olacağını belirtti.

Bakan Uraloğlu Yusufeli Merkez Viyadüğü Açılış Törenine Katıldı Bakan Uraloğlu Yusufeli Merkez Viyadüğü Açılış Törenine Katıldı

Zavalny, ziyaretin ikinci aşamasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüştüklerini ve enerji alanındaki iş birliği konularını ele aldıklarını açıkladı. Türkiye'de doğal gaz hub'ının oluşturulması gibi konuların görüşüldüğünü ve Türkiye'nin bu iş birliğinde rol alacağını ifade etti.

İki ülke arasında gelecek yıllarda hidroelektrik üretimde ekipmanların yenilenmesi, kömür kaynaklı enerji üretimi, güneş enerjisi üretimi ve rezervlerin araştırılması gibi konularda iş birliği yapılacağını belirten Zavalny, bu iş birliğiyle Yakın Doğu ve Afrika ülkelerine birlikte çıkabilecek ürünlerin üretimine geçebileceklerini dile getirdi.

TBMM ile İlişkiler Parlamenter Grubu Koordinatörü Arshba da Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile görüşmeler yaptıklarını ve ilişkilerin üst seviyeye taşınması için daha sık ve düzenli görüşmeler yapılacağını belirtti.

Editör: Sude Yılmaz