Haftanın ikinci yarısında, açıklanacak veriler ve önemli merkez bankalarının gelecek dönem politikalarına dair belirsizlikler, küresel piyasalardaki risk iştahını azaltıyor.

Fed'in bu yıl başlaması beklenen faiz indirimlerine ilişkin zaman ve hızı konusunda belirsizlik devam ederken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin dünkü açıklamaları piyasalarda satış baskısının artmasına neden oldu. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, yalnızca bir faiz indirimi beklediğini ve hala ekonomik belirsizliklerin devam ettiğini ifade ederken, Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee üç faiz indirimine uygun olduğunu belirtti. Bu açıklamaların ardından Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook, ekonomideki bazı göstergelerin enflasyonun yavaşlamasını gösterdiğini ve Fed'in bu nedenle temkinli olması gerektiğini vurguladı. Fed yetkililerinin temkinli açıklamalarının ardından, para piyasalarında Fed'in ilk faiz indirimine yönelik beklentilerin Haziran ayına kadar yüzde 70'e gerilediği belirtildi.

Bugün, ABD'de yeni konut satışları piyasa beklentilerinin altında gerçekleşirken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi artış kaydetti. Altın ons fiyatı hâlâ zirvesine yakın seyrederken, dolar endeksi düşüş yaşadı. Jeopolitik risklerin yanı sıra OPEC+'ın üretim kesintilerine devam edeceği beklentileri petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Avrupa ve Asya'daki borsalarda karışık bir seyir izlendi, ancak genel olarak düşüş eğilimi dikkat çekiyor.

Yurt içinde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi dün değer kaybetti. Dolar/TL paritesi ise alıcılı bir seyir izledi. Analistler, bugün yurt içinde sakin bir veri gündemi olmasına rağmen, Almanya ve ABD'de açıklanacak ekonomik verilerin takip edileceğini belirtiyor. Teknik olarak BIST 100 endeksinde destek ve direnç seviyeleri konusunda ise belirli seviyeler üzerinde duruluyor.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şu şekildedir:

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye, Her Zaman Filistinli Kardeşlerinin Yanındadır" Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye, Her Zaman Filistinli Kardeşlerinin Yanındadır"

10.00 Almanya, nisan ayı Gfk tüketici güven endeksi

15.30 ABD, şubat ayı dayanıklı mal siparişleri

16.00 ABD, ocak ayı konut fiyat endeksi

17.00 ABD, mart ayı New York Fed tüketici güven endeksi

17.00 ABD, mart ayı Richmond Fed Sanayi Endeksi