İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2024 yılının ilk çeyreğinde, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.9 oranında artış ile 3 milyar 70 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. İİB Koordinatör Başkanlığı nisan ayında devralan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, “Yılın ilk çeyreğinde, en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlarımızda daha da büyüdük. Irak’a ihracatımız, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 53, Almanya’ya yüzde 75, İtalya’ya ise yüzde 77 oranında artış gösterdi. İstikrarlı ihracat artışımızı sürdürüyoruz. Yurt içi ve yurt dışında sektörlerimize yönelik düzenlediğimiz etkinliklerimiz ile yılın ilk çeyreğini başarılı bir şekilde tamamladığımızı söylemekten mutluluk duyarım.” dedi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliğine üye farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firma ile 2024 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.9 oranında artış ile 3 milyar 70 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. İstanbul İhracatçıları, 186 ülke pazarına ürün sattı ve ülke ihracatındaki payını yüzde 5.5’e çıkardı.

İlk çeyrekte en fazla ihracat Irak’a

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk üç ayında, değer bazında en fazla ihracatı 256 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri satıldı. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve Birleşik Krallık’a ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta, Almanya’ya gemi, yat ve hizmetleri ile fındık ve mamulleri; ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünleri; İtalya’ya fındık ve mamulleri ile gemi, yat ve hizmetleri; Birleşik Krallık’a ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı. Ülke grupları baz alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, 776 milyon dolar ile Avrupa Birliği ülkeleri oldu. AB’ye yapılan ihracat, bir önceki döneme kıyasla yüzde 38.3 oranında arttı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri, mart ayında ise 1 milyar doların üstünde ihracat yaptı. Birlik, mart ayında en fazla ihracatı Irak, Almanya ve İtalya’ya gerçekleştirdi.

İİB bünyesinde bulunan birliklerden İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), 2024 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.8 oranında artış ile 958 milyon dolar; İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 916 milyon dolar; Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB),yüzde 153.9 oranında artış ile 452 milyon dolar İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), yüzde 14.1 oranında artış ile 308 milyon dolar; İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), yüzde 24.1 oranında artış ile 238.5 milyon dolar; İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, yüzde 19.2 oranında artış ile 145 milyon dolar; İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6.5 oranında artış ile yaklaşık 79 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Enerji Bakanı Bayraktar, Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Kabir ile bir araya geldi Enerji Bakanı Bayraktar, Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Kabir ile bir araya geldi

"Yılın ilk çeyreğini başarılı bir şekilde tamamladık"

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Kazım Taycı, “İlk çeyrek verilerine baktığımızda, 3 milyar 70 milyon dolar tutarında ihracat yaptık. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.9 oranında bir ihracat artışı oldu. Yılın ilk çeyreğinde, en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlarımızda daha da büyüdük. Irak’a ihracatımız, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 53, Almanya’ya yüzde 75, İtalya’ya ise yüzde 77 oranında artış gösterdi. İstikrarlı ihracat artışımızı sürdürüyoruz. Yurt içi ve yurt dışında sektörlerimize yönelik düzenlediğimiz etkinliklerimiz ile yılın ilk çeyreğini başarılı bir şekilde tamamladığımızı söylemekten mutluluk duyarım. Nisan ayı itibari ile İstanbul İhracatçı Birlikleri’nin koordinatör başkanlığını devralmış bulunuyorum. Benden önce,  İİB’nin koordinatör başkanlığını yapmış değerli arkadaşlarıma başarılı hizmetleri için öncelikle teşekkür etmek isterim.  İİB’de, geçtiğimiz ay, etkinliklerimiz ile dolu yoğun bir dönem yaşadık. İİB, dünyadaki önemli fuarların Türkiye milli katılımını organize edip, sektörlerinin tanıtımı başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Güney Amerika’nın önemli gıda fuarlarından Expo Antad 2024, Çin’de düzenlenen ve dünyanın en önemli mobilya fuarlarından CIFF 2024, Amerika kıtasının en önemli su ürünleri fuarları Seafood Expo North Amerika 2024 fuarlarının Türkiye milli katılım stantlarını organize ettik. Hindistan’ın önemli gıda fuarları arasında yer alan AAHAR 2024 Fuarı’na info stant ile katılarak, Türk fındığının tanıtımını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu ay ihracatçılarımıza yönelik eğitimlerimiz de oldu. İİB, önümüzdeki aylarda da düzenleyeceği etkinlikler ile ihracat bayrağını dünyanın farklı ülkelerinde dalgalandırmaya devam edecek” dedi.