İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, bugün İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleşen “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Artan enflasyon noktasında değerlendirmelerde bulunan Başkan Bahçıvan, “Hiçbirimiz için hoş bir tablo değil. Dünyada artık onlu rakamların bile konuşulmadığı bir tabloda bizim 60'lar, 70'ler konuşuyor olmamız ve böyle bir gerçekle mücadele etmemiz hiç de sempatik değil” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 1986’dan bu yana aralıksız olarak hazırladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2023 yılı sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayiciler için 2023 yılı değerlendirmesini paylaştı.

G Q6Jxja Xs A A Cqx8

2023 yılının zorlu geçtiğini ve öngörülemeyen zorluklarla dolu olduğunu aktaran Bahçıvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Seçime doğru ekonomi politikalarının enflasyon noktasında verdiği olumsuzlukların daha da artan boyutta bizi yılın ikinci yarısına taşıdığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Seçimlerden sonra da son derece kararlı ve yeni bir anlayışla bir ekonomi modeli, orta vadeli program eşliğinde oluştu. Bunların hepsinin eşliğinde birbiriyle çelişkili birinci yarı ve ikinci yarının oluşturduğu bir 2023 vardı. Böylesi zorlu ve öngörülebilir noktaları da çok güçlü olmayan bir dönem içerisinde üretim başarısını göstermiş, ihracat başarısını göstermiş, istihdamını artırmış, yatırımlarını devam ettirmiş ve Türkiye'nin ihracatına katkı sunmuş, vergi gelirlerine katkı sunmuş tüm sanayicilerimizi yürekten kutluyorum. Sanayicimiz bir kez daha zorlu şartlar altında da olsa varlık gücünü ortaya koymuştur. Hepsini yürekten tebrik etmemiz lazım ve arkasından da bu başarılarını gönüllü bir iş birliği anlayışı içerisinde İstanbul Sanayi Odası ile paylaştıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bizim bu çalışmamız tamamen gönüllü gelen verilerle oluşuyor ve kıymetli bir çalışmayı da biz devam ettiriyoruz. Bu nedenle işin bu tarafına baktığımız zaman bizim için son derece onur verici, gurur verici bir tablo var”

“Türkiye'yi enflasyondan arındırıp kurtarmamız”

Açıklamalarında 2024 yılı son çeyreği hakkındaki değerlendirmelerine de yer veren İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, bu yıl da çok zorlu bir enflasyon mücadelesi verildiğini ve oluşan hasarları onarmak için herkesin mücadeleci olmasını ifade etti. Türkiye’nin jeopolitik koşullar ve enflasyon ile mücadelesinden dolayı 2024 yılının da zorlu geçeceğini aktaran Bahçıvan, geçmiş yıldan daha olumsuz bir kar tablosu ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. Bahçıvan, “Bunların her biri tabii daha yüksek boyutlu bir fedakarlık ve strateji gerektiriyor. Ama dediğim gibi, sanayicimizin zorluklarla mücadele etme gücü Türkiye'nin en büyük motivasyonu ve en büyük kaynağı. Ümit ediyorum ki çok olumsuz olmayan bir tabloyla yine 2024'ü kapatacağız. Ama her şeyden önce yapmamız gereken birey olarak da toplum olarak da sanayici olarak da ülke olarak da bu enflasyonla mücadele programına sahip çıkmamız ve Türkiye'yi enflasyondan arındırıp kurtarmamız. Hepimizin odaklanması gereken önemli konu bu. Türkiye'nin gündeminde de artık enflasyon var” dedi.

D S C04430-1

Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

Yükselen enflasyon rakamları hakkında da görüşlerini belirten Başkan Bahçıvan, şu ifadeleri kullandı:

 “Türkiye bu enflasyonu hak etmiyor. Türkiye'nin maalesef bu enflasyonun çözümü noktasında elindeki güç, kuvvet fazlasıyla var. Yeter ki kararlı olalım. Hiçbirimiz için hoş bir tablo değil. Dünyada artık onlu rakamların bile konuşulmadığı bir tabloda bizim 60'lar, 70'ler konuşuyor olmamız ve böyle bir gerçekle mücadele etmemiz hiç de sempatik değil. Onun için bundan kurtulmak noktasında ve bunun hak edilmediği noktasında herkesin mutabık olması lazım”

“Ölçüsü kaçan her iki taraf da bizlere orta vadede sıkıntı yaratıyor”

Son olarak dövizde gerçekleşen kur baskısı hakkında da açıklamalarda bulunan Bahçıvan, “Finansal istikrarın ve fiyat istikrarını tamamlayacak en önemli faktörlerden biri de kurun daha öngörülebilir olması. Biz hep söylüyoruz, ne gereğinden daha düşük bir TL ne gereğinden daha pahalı bir TL. Burada rekabet edilebilir ve öngörülebilir olan bir TL politikasını hep savunuyoruz. Onun için ölçüsü kaçan her iki taraf da bizlere orta vadede bir sıkıntı yaratıyor” dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN