İnci Holding, özellikle otomotiv tedarik sanayi alanında faaliyet göstermektedir ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2023" araştırmasında üç şirketiyle birlikte Türkiye'nin ihracat liderleri arasında yer aldı.

TİM'in açıkladığı sonuçlara göre, binek ve hafif ticari araç sac ve alüminyum jant üretiminde lider konumda bulunan Maxion İnci, 118. sırada yer aldı. Akü sektöründe öncü olan İnci GS Yuasa, büyük bir ilerleme kaydederek 251. sıradan 218. sıraya yükselmiş ve sektöründe ihracat lideri oldu. Ağır ve ticari araç sac jant üreticisi Maxion Jantaş ise, bu yıl listede 9 basamak birden yükselerek 250. sırada yer alıyor.

Üç yıl içinde 1,7 milyar dolar ihracat hedefleniyor

Bakan Bolat, '''Mal ihracatı rekor seviyede'' Bakan Bolat, '''Mal ihracatı rekor seviyede''

İnci Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Şafak Ozan, ihracattaki güçlü performanslarını bir kez daha gösterdiklerini belirterek, dünya devi ortaklarımızla Manisa’da gerçekleştirdiğimiz üretimimizin yaklaşık yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. 3 ana kuruluşumuzla bu değerli listede, 11 yıldır istikrarla yer alma başarısını gösteriyoruz. Bir yandan Türkiye’nin akü sektöründeki ihracat lideri kuruluşumuz İnci GS Yuasa ile, diğer yandan jant sektöründe Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük kuruluşu olan Maxion İnci Jant Grubumuz ile ülkemiz ekonomisine gururla katkıda bulunuyoruz. İş planlarımızda sürdürülebilir karlı büyümenin yanında, önümüzdeki üç yıl için öngördüğümüz 200 milyon dolarlık yatırım ve 1,7 milyar dolar civarında gerçekleşmesini beklediğimiz ihracatın heyecanını duyuyoruz. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Editör: Sude Yılmaz