Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 31.Genel Kurulu ve ardından düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuştu.

D S C03936-1

TİM 31.Genel Kurulu Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Gerçekleşen Genel Kurulun hemen ardından gerçekleşen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile düzenlendi.

Törende açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın konuşmalarında şu ifadeler yer aldı:

“Sizlerin nezdinde 150 bin ihracatçımızın her birine teşekkür ediyorum. İhracatçılarımızı ticaret diplomasisisin öncü neferler, yurt dışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. Bugüne kadar sizlerle büyük şeref duyduk. Her meselenizle bizzat ilgilenmeye, sorunlarınıza kalıcı çözümler bulmaya gayret ettik. Siz ürettiniz bizler de sizleri destekledik. Siz yen, pazarlar aradınız biz de sizin yolunuzu açtık. Ülkemizi ziyaret eden devlet ve hükümet ziyaretlerinde mutlaka sizlerden bahsettik. Anlaşmalar ile forumlar ile fuarlar ile ülkemizle dünyanın geri kalanı arasında ticari köprü kurdunuz.

“2002’de bir hafta yaptığımız ihracatı artık bir günde gerçekleştiriyoruz. İhracat yapmayan ilimiz kalmadı”

Salon siyasetçileri bunları görmüyor olabilir. Ama bu gerçekleri işin içinde olan ve elini taşın altına koyan siz kardeşlerim çok iyi biliyor. Biz başkalarının ne dediğine değil size bakıyoruz. Sizinle yol yürüyoruz. İnşallah bundan sonra da yoldaşlığımızı güçlendirerek yola devam edeceğiz. Şahsım ve yakın mesai arkadaşlarım aynı şekilde sizlerin en büyük destekçisidir. İhracatçımızın, sanayicimizin ulaşmadığı hiçbir bürokrat ve siyasetçi olamaz. Her fırsatta tekrarlıyorum ihracat Türk ekonomisinin lokomotifidir. Türkiye tüketerek değil üreterek, ihracat yaparak büyümek zorunda olan bir ülkedir. 150 bin kardeşimizi ülkemiz adına böyle önemli bir görev icra etmektedir. Sizler çabalarınızla, Türkiye tanıtımına ve Türkiye ekonomisini büyütmeye imkan sağlıyorsunuz. Türkiye’ye inandığınız, güvendiğinizi için hepinize tek tek teşekkür ediyorum.

D S C03870

Döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 40'tan yüzde 30'a indi

Bugün müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak. 

Rusya Ukrayna savasına ve 6 şubat depremlerine rağmen 2023 senesinde ihracatta güzel bir yıl geçirdik. 2023’te toplam 355 milyar dolar ihracat ile kapattık. Bu ihracat rakamı ile geçen sene Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Geçtiğimiz haftaki rakamlarla bunu bir üst seviyeye taşıdık. Bu rekor yeni bir rekoru da beraberinde getirdi. Mayıs ayı itibariyle yıllıklınmış ihracatımız 260,1 milyar dolar artışla yine rekor kırdı. İhracattaki güzel haberlere ithalat tarafından gelen olumlu haberler de eşlik ediyor. İthalat mayıs ayında yıllık bazda geriledi. 2024 yılı mayıs ayındaki ihracattaki artışın etkisi ile dış ticaretimizdeki açık 47,8 düşüş gösterdi. İlk 5 ayda mal ihracatında net 4,6 milyar dolar artış sağlandı. Dış ticaret açığımızdaki, iyileşme sürüyor. İlk 5 ayda dış ticaret açığımız azaldı. Yılın ilk 3 ayında hizmet ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artış gösterdi. Yılın ilk 5 ayında hizmet ihracatımızın bir önceki yılın aynı dönemine göre yükseleceğini tahmin ediyoruz.

Tutamayacağımız sözler vermedik

Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek

Seçim kazanmak uğruna vaat dağıtmalara başvurmadık. Seçim meydanlarında olmadık sözler verenler bugün verdikleri sözleri tutmak yerine ipe un seriyor, milleti oyalamanın yollarını arıyor. Hak hukuk diye ahkam kesenlerin nepotizm kitabını yazdıklarını görüyoruz. Biz siyasi olarak etik dışı olan yolların hiçbirine tevessül etmedik. Biz siyaseti ülkemize ve milletimize hizmet için yapıyoruz. Biz bedel ödesek de milletimize bedel ödettirmemenin derdindeyiz.

D S C03881-1

Editör: Eslem Nur KARAMAN