Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, dernek üyeleri arasında yapılan mart ayı anketini değerlendiren yazılı açıklamada bulundu. Öncel, yaptığı yazılı açıklamada, geçen ay perakende satışlarda adet açısından düşüş yaşandığını belirtti.

BMD Başkanı Sinan Öncel, dernek üyeleri arasında mart ayı anketi yapıldığını belirtti. Ankete dair değerlendirmelerini bir yazılı açıklamada dile getiren Öncel, hazır giyimden elektroniğe, mobilyadan kozmetiğe ve yeme içmeye kadar her kategorideki üye markaların ortak şikayetinin girdi maliyetleri olduğunu vurguladı.

Yesilalan Market Manav Slider

Öncel, özellikle hazır giyim, tekstil ve ayakkabı gibi kategorilerde ham madde ve ara mallar, dünya ortalamasının yaklaşık iki katı fiyatına temin edildiğini belirterek, “Bazı bitmiş ürünlerde referans fiyat uygulaması, maliyeti ikiye katlıyor. Referans fiyat üzerinden alınan KDV, indirim konusu yapılamıyor. Girdi maliyetlerinin yanı sıra AVM'lerde 10 uzama yılı sona eren kontratlarda 4-5 kat kira artış talepleriyle karşılaşılıyor” dedi.

"Haksızlığın giderilmesi için ilgili mevzuat ciro kirası da hesaba katılarak güncellenmeli"

Hiçbir firmanın kiradaki 4-5 kat artışı fiyatlara yansıtamayacağının, aksi halde ürün satamayacağının altını çizen Öncel, “2 yıl öncesine kadar Türkiye'deki kartlı harcamaların yaklaşık yüzde 10'u yabancılar tarafından yapılırken, söz konusu oranın bu yılın ilk 2 ayında yüzde 4'ün altına indi” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD tarafından Türkiye–Etiyopya Ticaret ve İş Forumu Düzenlendi MÜSİAD tarafından Türkiye–Etiyopya Ticaret ve İş Forumu Düzenlendi

BMD Başkanı Öncel, şu ifadeleri kullandı:

"Sektörün rahat bir nefes alabilmesi için maliyet artışlarının bir an önce durdurulması gerekiyor. Bu konuda iki maddelik çözüm formülümüz hazır: Gümrük vergileri indirilerek perakendecinin ithal ham madde ve ara mallara rekabetçi bir fiyattan erişimi sağlanmalı, yerli ham maddeciyi de teşvikle rahatlatacak bir yol bulunmalı. AVM'lerde sabit kiranın yanında bir de ciro kirası ödüyoruz. Kira uyarlama davalarında bu durumun dikkate alınmaması perakendecinin 4-5 kat sabit kira artışı ile karşı karşıya kalmasına ve ürün başına düşen kira maliyetinde gereksiz artışa neden oluyor. Haksızlığın giderilmesi için ilgili mevzuat ciro kirası da hesaba katılarak güncellenmeli."