Ticaret Bakanlığı kaynaklarına göre, Bakan Bolat'ın Kuzey Afrika ziyaret programı Cezayir ile başlayacak. Ziyaretin odak noktası, Cezayir'in ev sahipliğinde düzenlenecek olan 55. Uluslararası Fuar olacak. Türkiye bu fuara "Onur Konuğu Ülke" olarak katılacak ve fuarın açılışını Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un da katılımıyla gerçekleştirecek isimler arasında Bakan Bolat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş bulunacak. Fuar, 25 ülkeden 800 katılımcıyı ağırlayacak.

Bakan Bolat'ın ziyareti sırasında, Cezayirli mevkidaşı ve ülke yöneticileriyle stratejik görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor. Ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenecek olan Ticaret Heyeti ve B2B etkinliğinin açılışını yapması bekleniyor.

Cezayir, Türkiye'nin Afrika kıtasındaki en büyük ikinci ticaret ortağı konumunda bulunuyor ve 2023 yılı itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 6,3 milyar doları aşmış durumda. Türkiye, özellikle petrol ve doğal gaz dışındaki sektörlere önemli yatırımlar yaparak Cezayir'de önde gelen yatırımcı ve istihdam sağlayıcı konumunda bulunuyor. Cezayir'de faaliyet gösteren 1500 civarında Türk ortaklı firma bulunuyor ve bu firmaların toplam yatırım değeri 6 milyar doları aşmış durumda. Türk müteahhitlik firmaları da Cezayir'de 21,3 milyar dolarlık 636 proje üstlenmiş durumda.

Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

Bakan Bolat'ın Cezayir ziyaretinin ardından 25 Haziran'da Tunus'a geçeceği belirtiliyor. Tunus ziyareti sırasında Türkiye-Tunus İş ve Yatırım 2. Forumu düzenlenecek ve forum kapsamında iki ülkenin iş insanları arasında yuvarlak masa toplantıları ve B2B görüşmeleri gerçekleştirilecek. 2023 yılında Türkiye ile Tunus arasındaki ticaret hacmi 1,6 milyar doları bulmuş durumda ve bu dönemde Türkiye'nin ihracatı 1,3 milyar dolar, ithalatı ise 300 milyon dolar olarak gerçekleşmiş. Türk müteahhitleri Tunus'ta bugüne kadar 975 milyon dolar değerinde 21 proje hayata geçirmiş durumda.

Editör: Sude Yılmaz