Wall Street analistleri, uzun vadeli büyüme beklentileriyle favori hisse senetlerini açıklıyor Wall Street analistleri, uzun vadeli büyüme beklentileriyle favori hisse senetlerini açıklıyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Çarşamba günü politika yapıcıların Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeyi düşüneceklerini tekrarladı ancak bunun ötesinde belirsiz bir yol çizdi.

Frankfurt'ta konuşan Lagarde, "Haziran'a kadar, Mart tahminimizde öngördüğümüz enflasyon patiğinin geçerli olup olmadığını teyit edecek yeni bir dizi projeksiyona sahip olacağız" dedi.

Haziran toplantısı, faiz oranlarına oy veren ECB Yönetim Konseyi'nin birçok üyesi tarafından potansiyel bir dönüm noktası olarak işaretlendi; çünkü bu, bahar dönemi ücret görüşmelerinden elde edilen verilerin mevcut olacağı ilk toplantı olacak. ECB, artan maaşların olası zincirleme enflasyonist etkilerine karşı tetikte.

Haziran ayına kadar elde edilecek verilerin aynı zamanda temel enflasyonun gidişatına ve işgücü piyasasının yönüne ilişkin daha fazla bilgi sağlayacağını belirten Lagarde, "Eğer bu veriler enflasyonun temel gidişatı ile tahminlerimiz arasında yeterli düzeyde bir uyum ortaya koyarsa ve aktarımın güçlü kalacağını varsayarsak, politika döngümüzün geri çevirme aşamasına geçebileceğiz ve politikayı daha az kısıtlayıcı hale getirebileceğiz" dedi.

"Ancak bundan sonra yurt içi fiyat baskıları hala görünür durumda olacak. Örneğin hizmet enflasyonunun bu yılın büyük bölümünde yüksek kalmasını bekliyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde gelen verilerin doğru olduğunu sürekli olarak teyit etmemiz gereken bir dönem olacak." şeklinde ekledi.

Lagarde'ın mesajı, zayıf jeopolitik belirsizliğe ve devam eden yurt içi fiyat baskılarına rağmen genel olarak enflasyonun gidişatı konusunda son derece olumluydu. Euro bölgesi enflasyonu Şubat ayında %2,6'ya geriledi, ancak hizmetlere yönelik baskı %3,9'da daha sabit kaldı.

Lagarde, "Politika döngümüzün önceki aşamalarından farklı olarak, beklenen enflasyonla mücadele yolunun devam edeceğine inanmak için nedenler var" dedi ve enflasyonun 2024'te ortalama %2,3, %2 olacağını öngören son personel makroekonomik tahminlerine olan güveni vurguladı. 2025'te ve 2026'da %1,9.

Euro bölgesinin merkez bankası faiz oranlarını Eylül ayında rekor yüksek seviyeye getirdiğinden beri sabit tutuyor. Mart ayı toplantısına kadar bankanın mesajı, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağını tartışmak için henüz çok erken olduğu yönündeydi. Daha sonra nisan ve ardından haziran aylarında toplanacak.

Piyasanın dikkati şimdi ECB'nin bu yıl boyunca ne kadar faiz indirimi gerçekleştireceğine odaklanıyor. Reuters verilerine göre para piyasaları, Aralık ayına kadar üç kesintinin yanı sıra potansiyel bir dördüncü kesintinin gerçekleşeceğini gösteriyor.