ATO'nun "INT4FURN" projesiyle mobilya sektöründe ihracat potansiyeli artacak ATO'nun "INT4FURN" projesiyle mobilya sektöründe ihracat potansiyeli artacak

Amazon'un CEO'su Andy Jassy, şirketinin yapay zeka patlamasından ne kadar faydalandığını sıkça vurguluyor. Ancak Çarşamba günü Am azon, yapay zeka desteği için farklı bir adım attı.

Bulut ve yapay zeka altyapı şirketlerine veri merkezi bağlantı çipleri sağlayan Astera Labs, Nasdaq'ta gerçekleştirdiği ilk halka arzında %72'lik bir artışla 62,03 dolardan kapandı. Bu, Astera'nın piyasa değerini yaklaşık 9,5 milyar dolara çıkardı.

Astera'nın halka arzı, Wall Street'in yapay zeka alanındaki büyük ilgisini yansıtıyor. Şirket, eski Texas Instruments çalışanları tarafından 2017'de kuruldu ve müşterileri arasında Nvidia, AMD ve Intel gibi devlerin yanı sıra Amazon da bulunuyor.

Amazon ile yapılan büyük bir anlaşma, Astera'ya büyük bir güven sağladı. 2022'de Amazon, Astera'nın hisselerini 1,5 milyon adet 20,34 dolardan satın alma garantisi verdi. Daha sonra anlaşma değiştirildi ve Amazon'a 830.000'den fazla ek hisse satın alma izni verildi. Geçen yılın sonunda Amazon, 232.608 hisseyi kontrol ediyordu.

Astera'nın halka arzı, Amazon'un önümüzdeki yıllarda Astera'nın 650 milyon dolar değerinde ürünlerini satın alması gerektiği anlaşmayı gerçekleştirebilmesi için önemli bir adım. Bu, Astera için büyük bir fırsat oluşturuyor çünkü şirketin geçen yıl toplam satışları 115,8 milyon dolara ulaştı.

Astera'nın halka arz izahnamesine göre, Amazon'un satın almayı kabul ettiği üç ürün türü, yapay zeka altyapısındaki kritik sorunları çözmek üzere tasarlandı.

Yatırımcılar, Perşembe günü Reddit'in New York Menkul Kıymetler Borsası'nda yapmayı planladığı açılışı beklerken, Astera piyasalara katılıyor. Teknoloji halka arz pazarı, Arm Holdings ile birlikte son aylarda çok az hareket göstermişti.