Yeşil sanayi ve yenilenebilir enerjiye büyük destek Yeşil sanayi ve yenilenebilir enerjiye büyük destek

ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, bu yıl 6 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirlediklerini ve ilk 5'e girmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Antalya'da gerçekleşen 13. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici ve Marka Zirvesi'ne katılan Öksüz, sektörlerinin küresel durgunluktan etkilendiğini söyledi ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 3'lük bir daralma yaşadıklarını belirtti.

Öksüz, sektörlerinin dünya çapında geniş bir pazara sahip olduğunu vurgulayarak, ihracatta 8. sırada olduklarını ve hedeflerinin 5. sıraya yükselmek olduğunu açıkladı. Ticaret hacminin büyük bir kısmının Çin tarafından gerçekleştirildiğini belirten Öksüz, Türkiye'nin dünya pazarından sadece yüzde 2 pay aldığını ifade etti.

Sektörün farklı ülkelere yönelerek ihracatı artırmayı hedeflediğini söyleyen Öksüz, Avrupa Birliği ülkelerinin ihracatlarının yüzde 58'ini oluşturduğunu dile getirdi. İç pazarda ise adet bazında bir daralma yaşandığını ancak ciroyun arttığını belirten Öksüz, Anneler Günü gibi özel günlerin sektöre canlılık getirdiğini ve yaz dönemindeki düğün sezonunun da katkı sağlayacağını ifade etti.

Editör: Sude Yılmaz