Teknolojik ve stratejik yatırımlara odaklanan, üç yılda toplamda 300 milyar lira limit tahsis edilmesi planlanan Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) programı, finansal yönetim danışmanları tarafından yakından inceleniyor. Finansal Yönetim Danışmanı Bikem İnce İnanç, YTAK başvuru sürecinin önemine vurgu yaparak bu kredi programıyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

YTAK, Türk lirası üzerinden düzenlenen senetlerin avansa kabul edilmesiyle yatırımcılara uzun vadeli krediye erişim imkanı sunuyor. En az 1 milyar lira tutarında yatırımı olan projelere avans kredisi verilecek. Kredilerin vadeleri 10 yıl olup, faiz oranları %15 ila %30 arasında değişebilecek.

İnanç, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından oluşturulan 300 milyar TL'lik kredi limitinin ülke ekonomisinin ve yatırımlarının güçlenmesine katkı sağlamayı hedeflediğini belirtti. YTAK için temel şartların başında minimum 1 milyar TL'lik yatırım tutarı bulunuyor. Firmaların kredi limiti 5 milyar TL'ye kadar çıkabiliyor ve yatırımın en fazla %70'ine kadar kredi kullanılabiliyor. Geri kalan %30'luk kısmın öz kaynaklarla karşılanması gerekiyor. Kredi başvurusu için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan belirli izinler alınması gerekiyor. Bu izinlerden biri "Yatırım Teşvik Belgesi" diğeri ise "TSP Puanının Belirlenmesi". Başvuran firmaların kredibilitesinin de önemli olduğunu vurguladı.

Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü TİM ilk 1000 ihracatçı listesine damga vurdu Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü TİM ilk 1000 ihracatçı listesine damga vurdu

YTAK kapsamındaki kredilerin vadesi 10 yıl ve geri ödemesiz dönemi 2 yıl. Erken geri ödeme imkanı bulunmakla birlikte, bu durumda kalan bakiyenin tamamının kapatılması gerekiyor.

Sonuç olarak, YTAK ile Türkiye'nin ekonomik büyümesine ve yatırımlarının desteklenmesine katkıda bulunulması, büyük yatırımların kolaylaştırılması hedefleniyor. İnanç, bu krediyle ülkenin rekabet gücünü artırarak daha güçlü bir gelecek inşa edileceğine inanıyor.

Editör: Sude Yılmaz