Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2023 Yılında, Türkiye Çevrimiçi Alışverişte Dünya Üçüncüsü" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2023 Yılında, Türkiye Çevrimiçi Alışverişte Dünya Üçüncüsü"

TÜSİAD'ın ev sahipliğinde düzenlenen “Yönetimde Kadınların Eşit Temsili için Paydaş Çalıştayı”, 2 Temmuz tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya iş hayatında ve yönetimde kadın temsilini artırmaya yönelik çalışmalar yürüten geniş çaplı ve farklı etki alanlarına sahip paydaş kuruluşlar katıldı. TÜSİAD, 13 Mart 2024 tarihinde kamuoyuna duyurduğu “Yönetimde Kadın Temsilinin Artırılması için İş Dünyası Çağrısı” etkinliğiyle başta halka açık şirketler olmak üzere, tüm şirketleri yönetim kurullarındaki kadın üye oranını 2 yıl içinde %25, 5 yıl içinde ise en az %33 seviyesine çıkarmaya davet etmişti. Ayrıca şirketlerin tüm yönetim kademelerindeki kadın oranlarını açıklamalarını talep etmişti.

Bu çağrının devamı niteliğinde düzenlenen “Yönetimde Kadınların Eşit Temsili için Paydaş Çalıştayı”, ilgili özel sektör temsil örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşti. Çalıştayda, iş dünyasının belirlenen hedeflere ulaşmasını hızlandırmak için öncelikli adımlar ve işbirliği alanları tartışıldı. Çalıştayın açılış konuşmalarını, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Kalkınma Yuvarlak Masası Başkanı Yılmaz Yılmaz ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Kadın ve erkeklerin karar alma mekanizmalarında eşit temsiliyeti ve söz hakkı, hem kurumların etkin yönetimi açısından, hem de toplumun daha adil işleyişi için vazgeçilmez önemde. Biz de üyelerimizden başlayarak iş dünyasını, yönetimde kadın temsilinin artırılması için harekete geçmeye davet ettik. Çağrımıza, başta üyelerimiz olmak üzere iş dünyasından olumlu geri dönüşler alıyoruz. Yönetimde kadın oranının artırılması konusunda iş dünyasının dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Bu konuyu işbirlikleriyle sürekli gündemde tutmaya da kararlıyız.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Kalkınma Yuvarlak Masası Başkanı Yılmaz Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:
Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Küresel Cinsiyet Uçurumu raporunda 146 ülke arasında ne yazık ki 127. Sıradayız.  İş dünyasında da durum pek iç açıcı değil, daha hızlı ilerleme sağlamaya ihtiyacımız var. Üstelik yapılan birçok araştırma kadın yöneticilerin artmasının şirketlerin verimliliğini, performansını, sürdürülebilirliğini ve kârlılığını artırdığını da gösteriyor. Mc Kinsey'in 2020'de yaptığı bir araştırmaya göre yönetim kurullarında daha fazla kadın üye bulunduran şirketler %25 daha fazla kar getirme olasılığına sahip. Buna rağmen bu konuda ilerleme çok yavaş. İş dünyası olarak bizlerin sorumluluğu büyük. Kadınların yönetimde eşit temsili konusunda “işbirlikleri”nin önemini paydaşlarımızla birlikte  vurgulamak ve hep birlikte çağrımızı yinelemek istiyoruz.”

Stratejik yönetim danışmanı, bağımsız YK üyesi ve yazar İdil Türkmenoğlu'nun moderasyonunda yürütülen çalıştayda, paydaş kuruluşlar da çözüm önerilerini ve kendi çalışmalarını paylaşırken; iş dünyasında etki alanını büyütmek için işbirliklerini güçlendirmeye ve TÜSİAD ile birlikte konunun takibini yapmaya devam edeceklerini bildirdiler

Editör: Sude Yılmaz