Planet Payment Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Baykam, vergisiz (tax free) alışverişte Türkiye'nin potansiyelinin henüz gerçekleştirilenin 20 kat altında olduğunu belirtiyor. 2023 yılında sadece 150 milyon dolarlık bir kullanım gerçekleşmişken, asıl potansiyelin 3 milyar dolar olduğunu ifade ediyor. Baykam, bu potansiyelin gerçekleşmesi için dijitalleştirmenin önemli bir adım olduğunu vurguluyor ve 2024'te bu süreci hızlandıracaklarını söylüyor.

2019'da Türkiye'ye giren Planet Payment, pandemi nedeniyle turizm ve alışveriş sektörlerinin darbe almasıyla gerçek potansiyeline ulaşmada zorluklar yaşamış. Ancak Baykam, pandemi dönemini yatırımlar ve perakendeci anlaşmalarıyla değerlendirerek 2023'te nispeten başarılı bir yıl geçirdiklerini ancak 2024'ün daha iyi olacağını öngörüyor.

Türkiye'deki tax free alışverişlerini diğer ülkelerden ayıran özelliklerden biri, tamamen dijital bir altyapıya sahip olmaları. Bu dijital altyapı sayesinde tüm paydaşlar arasında anlık iletişim sağlanabiliyor ve müşteriler faturalarına anlık olarak ulaşabiliyorlar. Ayrıca, Türkiye'deki tax free alışverişlerinin daha da hızlanması için artan turist sayısı ve uçtan uca dijital altyapıyla desteklenmesi planlanıyor.

Baykam'a göre, 2024'te turizm ve tax free alışverişlerin COVID öncesine döneceği öngörülüyor. Bunun için Türkiye'nin sunduğu dijital altyapının önemi büyük. Ayrıca, Planet Payment Türkiye'nin iş birlikleri ve yatırımlarıyla Türkiye'nin tax free alışveriş potansiyelini artıracağına inanıyor.

WCEF 2024, İTHİB'in katılımıyla Brüksel'de gerçekleşiyor WCEF 2024, İTHİB'in katılımıyla Brüksel'de gerçekleşiyor

Türkiye'nin tax free alışveriş potansiyelini gerçekleştirmesi için 2025'te yeşil hat uygulamasının devreye gireceğini ve bu sayede tax free'nin daha da büyüyeceğini öngörüyor. Baykam, tax free alışveriş sektörünün her yıl yüzde 15-20 büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor ve Türkiye'nin uçtan uca dijital tax free altyapısını sağlayan tek şirket olduklarını vurguluyor.

Dijitalleşmenin tax free kullanımını artıracağını belirten Baykam, Türkiye'nin dünya standartlarında bir tax free alışveriş ortamına sahip olacağını söylüyor. Bu sayede, Türkiye'nin turizm ve alışveriş potansiyelinin COVID öncesine dönmesinin beklendiğini ifade ediyor.