Bayram tatilinde Sabiha Gökçen'de tüm zamanların yolcu rekoru kırıldı Bayram tatilinde Sabiha Gökçen'de tüm zamanların yolcu rekoru kırıldı

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, "2023 yılında net karımız 16,4 milyar TL'ye ulaştı, 2023'te yıllık yüzde 7,4 artışla 25,8 milyar TL'lik toplam yatırım harcaması yaptık. Bu yıl sektördeki en büyük yatırımcı olduk." açıklamasında bulundu.

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, düzenlenen basın toplantısında 2023 yılı finansal ve operasyonel sonuçları hakkında bilgi verdi. Türk Telekom'un, Türkiye'nin dijital dönüşüm lideri olarak, teknoloji alanındaki deneyimini ve birikimini 2023'te de hayatın her alanına aktarmaya devam ettiğini belirtti.

Önal, 2023'ün dünyada ve Türkiye'de birçok gelişmenin yaşandığı bir yıl olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde yaşanan büyük depremler ve ülkenin birlik içinde sergilediği seferberlik ruhunun unutulmaz olduğunu ifade etti. Ayrıca, Filistin'deki insani dramaya da değinerek, bu durumun bir an önce sona ermesi temennisinde bulundu.

Teknoloji alanında yaşanan gelişmelere vurgu yaparak, yapay zekanın önemine dikkat çeken Önal, 2023'ün üretken yapay zeka teknolojilerinin öne çıktığı bir yıl olduğunu ve bu trendin 2024'te de devam edeceğini belirtti. Şirketin yenilikçi teknolojiler üretme ve ihraç etme anlayışıyla yatırımlarını ve çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Türkiye'nin dijital dönüşümü için Türk Telekom'un 81 ilin her köşesinde yatırımlarına devam ettiğini vurgulayan Önal, Türkiye'nin dijitalin yüzyılı olması vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Önal ayrıca, 2023 yılında şirketin net karının 16,4 milyar TL olduğunu ve toplam yatırım harcamalarının 25,8 milyar TL'ye yükseldiğini bildirdi.

Şirketin mobil alandaki güçlü büyüme ivmesine de değinen Önal, mobil abone sayısının arttığını ve Türkiye'nin her köşesinde yüksek hızlı internet sunma amacıyla çalışmaların devam ettiğini aktardı. Ayrıca, 5G teknolojisine odaklanarak Türkiye'nin bu alanda lider konuma gelmesini hedeflediklerini belirtti.

Önal, Türk Telekom'un sürdürülebilirlik ilkelerini iş stratejisinin merkezine yerleştirdiğini ve iklim riski yönetimine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Türk Telekom'un girişim hızlandırma programı PİLOT ile de girişimlere destek sağladığını ve girişim sermayesi fonu şirketi Türk Telekom Ventures'ın yatırımlarının değerini artırdığını belirtti.

Editör: Çağla Begüm Kılıç