Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Başkanı Yahya Sağır, Sitelerde araç şarj istasyonu kurmak isteyen kat maliklerinin, bulundukları sitenin yönetim kurullarıyla iletişime geçerek, bu kararı almak için olağan veya olağanüstü genel kurulda görüşmeler yapmaları gerektiğini ifade etti.

MÜSİAD tarafından Türkiye–Etiyopya Ticaret ve İş Forumu Düzenlendi MÜSİAD tarafından Türkiye–Etiyopya Ticaret ve İş Forumu Düzenlendi

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Başkanı Yahya Sağır, sitelerde araç şarj istasyonu kurulmasıyla ilgili önemli detayları paylaştı. Sağır'a göre, kat maliklerinin bu konuda genel kurulda alınacak bir karara ihtiyacı var. Örneğin, bir sitenin genel kurulu, araç şarj istasyonunun kurulum masraflarını tartışarak beşte dört çoğunlukla karar almalı. Karar alındıktan sonra, giderlerin paylaşımı da genel kurulun kararına göre yapılmalı. Sağır, bu sürecin tutanağa geçirilmesi gerektiğini ve EPDK onaylı firmalarla çalışılması gerektiğini vurguladı.

Yahyasagir

Elektrikli araç kullanımının dünya genelinde ve Türkiye'de artması, şarj istasyonu ihtiyacını arttırıyor. Özel sektör ve kamu kurumları bu alandaki çalışmalarını sürdürürken, özellikle metropollerde alternatif çözümler öne çıkıyor. Bu çözümlerden biri, büyük nüfusa ev sahipliği yapan, toplu yaşam alanları olan sitelerde şarj noktaları kurulması.

Yahya Sağır'a göre, kat maliklerinin kendi elektrik saatlerini kullanması yanlış ve riskli olabilir. Bunun yerine, binanın elektrik gücünün yeterliliği ve güvenliği için EPDK onaylı firmalarla çalışılmalı. Bu konudaki sorunların önlenmesi için Tesis Üreticileri Konfederasyonu olarak gerekli kurumlara dilekçe verdiklerini de belirtti.