Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için gerekli adımların atılacağını belirtti. Karahan, "Güvenin yeniden tesis edilmesi için önemli adımlar atıldı ve Türkiye, yıl sonu enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerliyor" şeklinde konuştu.

IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları için Washington'a giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Peterson Institute for International Economics panelinde yaptığı konuşmada Türkiye'nin yıl sonu enflasyon hedefine doğru ilerlediğini vurguladı.

Karahan, Türkiye ekonomisini etkileyen sorunlara dikkat çekerek, cari açığın ülkeyi kırılgan hale getirdiğini ve yüksek enflasyon beklentilerinin yatırım ortamını olumsuz etkilediğini belirtti. Para politikası otoritesi olarak enflasyonu düşürmeye çalıştıklarını ve geçen yıl Haziran ayından itibaren politika faizini hızlı bir şekilde artırdıklarını ifade etti.

Karahan, enflasyonun yıl sonunda yüzde 73 ile yüzde 75 arasında zirve yapmasını beklediklerini ve bu yıl sonu için yüzde 36, gelecek yıl için yüzde 14 ve sonraki yıl için yüzde 9 olan tek haneli enflasyon hedefine odaklandıklarını vurguladı.

Tarım ihracatının liderleri baharatta gıda güvenliği için AB ile ortak çalışıyor Tarım ihracatının liderleri baharatta gıda güvenliği için AB ile ortak çalışıyor

"Talebi yakından takip ediyoruz. Faiz artışları talepte bir miktar normalleşme sağladı" diyen Karahan, "Enflasyon beklentilerini kontrol altına almak zor ama ne gerekiyorsa yapılacak" ifadelerini kullandı.

Karahan, yapılması gerekenlerin olduğunu ve güvenin yeniden tesis edilmesi için önemli adımlar atıldığını, bundan sonra da gerekenlerin yapılacağını belirtti.

Editör: Çağla Begüm Kılıç