Türkiye'nin ilk ve tek anayurt güvenliği fuarı SEDEC 2024 kapılarını ATO Congresium'da açtı.

BeautyEurasia üçüncü gününde Mükemmellik Ödüllerini sahipleriyle buluşturdu BeautyEurasia üçüncü gününde Mükemmellik Ödüllerini sahipleriyle buluşturdu

Türkiye'nin ilk ve tek anayurt güvenliği fuarı olan SEDEC 2024 kapılarını açtı. Düzenlenen fuar, MSB, SSB ve SSI desteği ile organize ediliyor. Etkinlikte, uluslararası savunma ve güvenlik sektörünün temsilcileri bir araya geliyor.

Gerçekleşen fuarın açılışında konuşma yapan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci, askeri teknolojilerle sivil teknolojiler arasındaki ilişkiye değindi. Tüfekci, birinci ve ikinci dünya savaşlarında uçak ve jet motorları geliştirildiğini ve çok geçmeden de dünya genelinde sivil hava taşımacılığının yaygınlaştığını söyledi.

Photo Collage 20240520 190923096

Bugün küresel şirketlerin teknolojiye büyük yatırımlar yaptığını belirten Tüfekci, "Meydana gelen bu durum, savunma sektörünü sivil dünyadaki gelişmeleri de yakından takip etmeye itmektedir. Bu sebeple eskiden askeri alanda meydana gelen gelişmeler, sivil hayatta kullanılan teknolojilere evrilirken günümüzde bu durum biraz daha dengelenmiş ve sivil alandaki gelişmeler askeri alana aktarılmaya başlanmıştır. Bunun en güzel örneğini haberleşme teknolojilerinden olan 5G'de görüyoruz" ifadelerini kullandı

Türk savunma sanayisinin bir güven haline geldiğini belirten Tüfekci, "Modern Türk Silahlı Kuvvetleri oluşturabilmek için teknolojiden büyük oranda faydalanılmalı, diğer gelişmiş ülke orduları, sivil firmalar, üniversiteler ve araştırma kurumları düzenli bir biçimde takip edilmeli. Aynı zamanda dost ve müttefik ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştirilmelidir." açıklamalarında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği’nin desteği ile organize edilen SEDEC anayurt ve sınır güvenliği konularını kapsayan konferans ve B2B/B2G organizasyonu, dördüncü kez 21-23 mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara AtoCongresium’da gerçekleştirilecek.

Editör: Eslem Nur KARAMAN