MÜSİAD Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS), martta bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 53,7'ye yükseldi.

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS'in mart ayı sonuçları açıklandı.

Depremzede şehirlerin ihracatı yaklaşık 5 milyar dolara kadar yükseldi! Depremzede şehirlerin ihracatı yaklaşık 5 milyar dolara kadar yükseldi!

Açıklanan endeks, bir önceki aya göre 2,9 puan ivme kazanarak 53,7 değerine yükseldi ve referans değer üzerindeki seyrini sürdürdü. Söz konusu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi önceki aya göre 2,8 puan artış kaydederek 52,6 seviyesine yükseldi. Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de önceki aya göre 4,6 puan hız kazanarak 54,5 seviyesinde gerçekleşti.

Hizmet sektöründeki artışta girdi alımlarında gözlenen canlanma etkili olurken; buna karşın referans değer altındaki seyrini sürdüren iş hacmi alt endeksinin durağan görünümü bu dönemde de devam etti. Sanayi sektörü ise yeni siparişlerdeki artışın etkisiyle canlılık kazanmış ve böylece sektöre yönelik üretimde önceki aya göre gözle görünür bir ivme artışı kaydedildi. Söz konusu gelişmeler neticesinde 53,7 seviyesinde gerçekleşen SAMEKS Bileşik Endeksi, ekonomik aktiviteye yönelik canlı görünümün 2024 yılı Mart ayında da sürdüğüne işaret etti.