Mahmut Asmalı, "Gelecek Afrika’dır diyoruz ve bütün iş adamlarını Etiyopya’ya ilgiyle bakmaya davet ediyoruz" Mahmut Asmalı, "Gelecek Afrika’dır diyoruz ve bütün iş adamlarını Etiyopya’ya ilgiyle bakmaya davet ediyoruz"

MÜSİAD tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Gücü Ödülleri" töreni, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen "Türkiye'nin Gücü Ödülleri" törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Musıadd

Gerçekleşen ödül töreninde açıklamalarda bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, 34 yıldır mazisiyle geçmişinde çok önemli çalışmalara, büyük organizasyon ve faaliyetlere imza atan MÜSİAD'ın Türkiye'nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu belirtti.

Düzenlenen ödül töreninde üretimin gücü, genç girişimcinin gücü, iletişimin gücü, değerlerin gücü, sürdürülebilirliğin gücü, kadının gücü, akademinin gücü, dönüşümün gücü, markanın gücü ve jüri özel ödülü olmak üzere 10 kategoride ödül verildiğini aktaran MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, program hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Bugün 9 Mayıs. MÜSİAD’ın kuruluşunun yıl dönümü. 12 vatansever iş insanının kurduğu MÜSİAD’ımız bugün yerel ve uluslararası ölçekte büyük bir sivil toplum örgütü halinde. 83 ülkede 99 noktada ülkemizde 84 şubesi ile büyük bir sermaye plaftormu oldu. Ödül törenimizin ilkini 2022 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifi ile gerçekleştirdik. Bugün de aynı salonda Cumhurbaşkanı Yardımcımızın teşrifleri ile icra ediyoruz. 9 kategori var. Birçok dalda ödüllerimiz var. Büyük ve yoğun bir müracaat vardı. 450’ye yakın müracaat içeriisinde jürimiz titizlikle değerlendirerek ödül alacak olan 10 ismi seçti" 

Açıklanan enflasyon hedef beklentisi hakkında da açıklamalarda konuşan Asmalı, "Orta Vadeli Program ile beraber en önemli önceliğimizi enflasyonu kalıcı bir şekilde en aza düşürmek. Dolayısıyla Eylül 2023’te hazırlanan OVP’nin en önemli ayağı bu. OVP ile beraber iş dünyasının en önemli iki sorunu giderilmiş oldu. Bunlardan biri belirsizlikler, Türkiye’deki iş insanları geleceklerini göremiyorlardı. Bir de bununla birlikte dövizdeki oynaklıklar, bu da sona erdi ve stabilite sağlandı. Enflasyonla mücadele devam ediyor. Özellikle gıda ve hizmet sektöründe fiyatların bir miktar yüksek olduğunu görüyoruz. İnşallah inanıyorum ki önümüzdeki haziran ve temmuz ayında baz etkisi ile birlikte dezenflasyon sürecine girip %38 olmasa bile %40’larla yıl sonunu kapatırız diye tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

 "İsrail'le ticari ilişkilerin kesilmesi ekonomik bir kayıp değil insani bir kazanımdır"

Açıklamalarında 7 Ekim'den bu yana İsrail soykırımı altında olan Filistin'e de değinen Başkan Asmalı, "İsrail, insan haklarını ve uluslararası hukuku hiçe sayarak Filistin'de, on yıllardır barbarca bir işgal ve ayrımcı bir politika izliyor. En son Gazze'de 7 Ekim'den bu yana işlediği soykırım ve katliam ise tüm kırmızı çizgileri aşarak insanlık vicdanını derinden yaralamıştır" ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından alınan İsrail ile tüm ticari ilişkilerin kesilmesine yönelik kararı desteklediklerini aktaran Başkan Asmalı, "Ticaret Bakanlığının son aldığı İsrail ile tüm ticari ilişkilerin kesilmesi kararını çok doğru buluyoruz. Bazıları çok geç alınmış bir karar olduğunu belirtiyor hatta eleştiren de oluyor. Seçim öncesi bunu istismar eden bir siyasi parti de vardı ancak Türkiye küresel ticaretin bir parçası. Dolayısıyla son atılan adım aslında BM'nin aldığı karara paralel bir durum. 25 martta BM Genel Kurulu 15 daimi üyenin kararı ile acil ve derhal ateşkes kararı verdi. İsrail bunu yok hükmünde kabul etti. Dolayısyla dünyanın en büyük organizasyonunun aldığı bir karara uyulmuyorsa bunun ekonomik bir yaptırımı olacaktır. Türkiye'nin attığı bu adım, bu kararın bir devamı niteliğinde. Vicdan sahibi tüm ülke ve devlet başkanlarının takip edip onların da gereğini yapmasını istiyoruz. İsrail'in bu barbarlığını artık sona erdirmek lazım. Çok büyük bir etki gösterdi, onlar da tedirgin bir halde. Ben inanıyorum ki başta İslam ülkeleri olmak üzere bu ambargo kararına destek verseler oradaki savaş çok kısa sürede bitecek ve barış masasına oturulacak" diye konuştu.

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Asmalı, "Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, birlikte olursak daha güçlü oluruz, bir ve beraber olursak zulme karşı daha gür sesimiz çıkar, ekonomik olarak daha söz sahibi hale geliriz." dedi.