Türk Devletlerinden iş adamları, Türk Ticaret Fuarı ile bir araya geliyor Türk Devletlerinden iş adamları, Türk Ticaret Fuarı ile bir araya geliyor

 4-7 Temmuz 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşen Blockchain Expo WorldTürkiye Cumhuriyeti tarafından tanınan ilk ve tek blockchain fuarı olma özelliği ile kapılarını açtı.  Fuarın açılışında yer alan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Hazıroğlu, Fuar Dergisi mikrofonlarımıza konuştu.

Hazıroğlu, ''İstanbul Ticaret Odası olarak 740 bin üzerinde üyesi olan bir odayız. Bizim üyelerimizin her birinin içinde 81 komitemiz var. 81 komitenin her birinin içinde bileşimle e-ticaretle bir şekilde blockchain ile irtibatı var. İTO Başkanımızın önderliğinde 740 bin üyemizle ilgili teknolojiyi nasıl kullanmaları gerektiği ve blockchain ile özellikle verinin güvenilirliği ve sürdürülebilirliği ile alkalı birçok etkinliğimiz var. İstanbul Ticaret Odası olarak Bilgiyi Ticarileşirme Merkezi’miz var burada bine yakın girişimciye mentorluk yapıyoruz. Aynı şekilde SoftITo yazılım akademimiz var. Akademi olarak geçiyor ama akademi değiliz. Bunu rol model haline getirerek 81 ildeki komitelerimizdeki iş insanlarımıza yeterli derecede donanım kazandırabilmek için bir katkı sağlamak amacıyla kurduğumuz akademimiz var.'' şeklinde konuşan Murat Hazıroğlu, bu tür sosyal sorumluluklarımız çerçevesinde birçok çalışma yaptıklarını belirtti.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi, yeni hedeflerinden bir tanesinin de üyelerin bu teknolojiyi hızlı bir şekilde adaptasyonunu sağlamak ve bilgilendirmek olduğunu belirterek konuyla ilgili seminerler ve etkinlikler düzenlediğini ekledi.

''Geçen yıl metaverse konuşuyorduk bu yıl blockchain’i konuşuyoruz. Özellikle kişisel verilerin korunması kanunuyla beraber bu verilerin depolanması ve korunmasıyla ilgili yeniden düzenlemeler yapılması lazım. Bu konuda sesimizi mümkün olduğunca yukarı taşımaya çalışıyoruz. Bu konuda üyelerimizin her türlü ihtiyacını ve isteğini karşılamak amacıyla faaliyetlerde bulunuyoruz. Blockchain Expo fuarını da oldukça önemsiyoruz. Bu sebepten burada olmak istedik. Bu konuda tüm şirketlerimizin buradan alacakları feedbacklerle beraber kendilerini regüle edebilmeleri, geliştirmeleri için tüm üyelerimizi buraya davet ediyoruz. Buradaki etkinliklerden kendi alanlarında nelere faydalı olacaklarını çözmelerini temenni ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Editör: Sude Yılmaz