İTO Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının enflasyon ve döviz kuru beklentilerini değerlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, enflasyon değerlendirmesini yazılı bir açıklamada bulunarak paylaştı.

Avdagiç, Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 36 olarak açıkladığını, tahmin aralıklarında bunun yüzde 40-42’lere çıkabileceğini ifade ettiğini hatırlatarak İstanbul iş dünyası olarak enflasyonda bu seneyi yüzde 43-44 bandında tamamlayacaklarını öngördüklerini açıkladı.

Şekib Avdagiç, ihracatın sıkıntıya girmemesi ve ithalatın cazip hale gelmemesi için kur ile enflasyon arasındaki korelasyonun kopmamasının önemli olduğuna işaret ederek, "İlk çeyrekte dolar kuru yüzde 9, enflasyon yüzde 14,3’ün üzerinde arttı. 5,3 puanlık bir fark var” dedi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) 300 puan seviyesine inmesinin ekonomi yönetiminin ve hükümetin çabalarının önemli bir sonucu olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Ekonomi yönetiminin adımları pozitif sonuçlarını vermeye başladı. Bu memnuniyet verici” dedi.

Eriş orta vadede karbon ayak izini sıfıra indirmeyi hedefliyor Eriş orta vadede karbon ayak izini sıfıra indirmeyi hedefliyor

İş dünyası açısından CDS kadar önemli olan bir başka unsurun bankaların sendikasyon kredileri olduğunu belirtti. Avdagiç, “İkisi arasında bir korelasyon var. En son bankaların sendikasyonlarına baktığımız zaman Euribor+yüzde 2,25 ile borçlandıklarını görüyoruz. Bankaların sendikasyon maliyetlerini takip etmek lazım” dedi.

Avdagiç:

"Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, kredi maliyetlerinin enflasyon üzerinde konumlanması piyasanın bir gerçeği. Ağırlıklı olarak günlük ticari faaliyetleri devam ettirmek için kredi kullanımı gündemde. Beklentimiz enflasyonun makul seviyeye inmesi, buna bağlı olarak da faizlerin ve kredi maliyetlerinin daha uygun bir noktaya gelmesidir. Kredi maliyetlerinin aşağıya çekilmesi, enflasyonun aşağıya çekilmesiyle uyumlu bir halde olacaktır”