İstanbul Valisi Davut Gül, açılışına katılım sağladığı 8.Heritage Fuarı açılışında konuşmalarını gerçekleştirdi. Vali Gül, "Geçen hafta 300’den fazla eserin toplu açılışını hep birlikte gerçekleştirdik. İstanbul'da da 36 eserimiz vardı" ifadelerini kullandı.

D S C06893

TG Expo Fuarcılık tarafından sekizincisi düzenlenen Heriyage İstanbul Fuarı bugün Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı. Fuar, kapılarını açtığı ilk saatlerden itibaren yoğun bir ziyaretçi kitlesi ile karşılaştı.

Düzenlenen fuarın açılışına İstanbul Valisi Davut Gül, Kütahya Valisi Musa Işın, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve alanında uzman akademisyenler katıldı. 

D S C07029

Fuar açılışında konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Valisi Davut Gül, "İstanbul şehirlerin anası ve olağanüstü bir kültürel zenginliğimiz var. Bu zenginliği korumak, yaşatmak, gelecek nesillere ulaştırmak hepimiz için bir görev. Bunu da bütün kurum, kuruluşlar imkanları ölçüsünde yapıyor. Bu organizasyonun belki de en önemli faydası bütün paydaşları biraraya getirmesi. Restorasyonun bir inşaat işi olmadığını hocalarımız da söyledi; hepimiz de biliyoruz. Bu açıdan inşaatta çalışan, restorasyonda çalışan işçiden teknik elemana, kullanılacak malzemeden koruma kurullarının bu anlamdaki hassasiyetine, kişilerin, kurumların, sponsorların bu işe para ayırmasına, koruma kullanma dengesinin iyi ayarlanmasına kadar her anlamda konuşulması, tartışılması, iyi örneklerin görülmesi, paylaşılması bu sürece çok önemli katkı sunacaktır" diye konuştu.

EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, "Küresel ve Bölgesel Krizlere Rağmen İhracatta Büyümeyi Sürdüreceğiz" EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, "Küresel ve Bölgesel Krizlere Rağmen İhracatta Büyümeyi Sürdüreceğiz"

Açıklamalarında özellikla Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne değinen Vali Gül, son yıllarda adeeta bir tarih yazıldığına dikkat çekti. Gül, geçmiş yıllarda ortadan kaybolmuş, amacı dışında kullanılan, mezbelelik haldeki bütün eserleri tekrardan ihya ettiklerini aktararak bu çalışmalara devam edildiğini ve geçen hafta 300’den fazla eserin toplu açılışının gerçekleştirildiğini belirtti.

D S C07066

Davut Gül, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul'da da 36 eserimiz vardı. Kültür Bakanlığımızın önderliğinde, liderliğinde yine çok güzel işler oluyor. Cumhurbaşkanımızın da himaye ettiği Rami'deki kütüphaneyi görmüşsünüzdür. Hem kütüphane boyutuyla, hem restorasyon boyutuyla bu şehre kazandırılan çok kıymetli eserlerden bir tanesi. Belediyelerimizin bu anlamdaki çalışmalarını takip ediyorsunuz. Bizim valilik olarak, YİKOB olarak sadece Fatih'te uyguladığımız, daha doğrusu uygulaması devam eden proje sayımız 250’nin üzerinde. Yadigar projemizle bin eseri inşallah ihya edeceğiz. Eksiğimiz varsa tamamlayacağız. Daha iyi yapmamız gereken işler varsa yapacağız. Yanlış yaptığımız işler varsa tekrarlamayacağız"