İstanbul Sanayi Odası (İSO), "İstanbul'un Gelecek Vizyonunda Sanayimizin Yeri, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" başlıklı Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ağırladı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, ülke sanayisinin büyük bölümüne ev sahipliği yapan İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

D S C05926

İstanbul'un sanayide ve günlük yaşamda yaşadığı sorunlara değinen Bahçıvan, yerel yönetimlerin halkın yönetime katılımının ilk aşaması olduğunu belirterek yerinde alınan kararların hizmetlerin etkin yürütülmesine de olanak sağladığını ifade ederek sözlerine başladı.

Bahçıvan, ''Sanayimiz için büyük önem taşıyan istihdam ve mesleki eğitim konusunda teknik uzmanlarımızın görüşmeleri çok sevindirici adımlarla sonuçlandı. İSO Akademi ve İSMEK gibi projelerimiz başarıyla sürmekte. Sanayi üretiminin merkezini oluşuran İstanbul, ülke ekonomisinin adeta şahdamarı durumundadır. Bununla birlikte küresel kalkınma ve iklim sorunları giderek büyüyen kentsel sorunlar haline gelmektedir. Bu sorunların çözümü ise sürdürülebilir ve dirençli şehir olmaktan geçmektedir.'' ifadelerini kullandı.

 Su ayakizi'nin artık karbon ayakizi kadar önemli olduğunu belirten İSO Başkanı, İstanbul'da trafik sorunuyla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

''Sanayinin yoğun bulunduğu yerlerde lojistik trafik sıkışıklığına sebep oluyor. Avrupa ve Anadolu yakasında kurulacak lojistik merkezleri bu soruna bir nebze çözüm olabilir.''

Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Bahçıvan, ''İstanbulumuzun en büyük ihtiyaçlarının başında dünya ölçeğinde bir fuar alanına sahip olmak geliyor.'' ifadelerini kullanarak İstanbul için tüm yatırımlarda azami ölçüde yerli ürün ve üretim tekniklerinin kullanılmasını çok önemsediklerini, bu amaçla İBB ile farklı sektörlerden imalatçı firmaları bir araya getirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Editör: Sude Yılmaz