İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, 13 Mayıs 2024 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ne ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Pelister, değerlendirmesinde şunları söyledi:

Tarım Bakanı Yumaklı, ''Gelecek dönemde tarım sektörüne yatırımlar artacak'' Tarım Bakanı Yumaklı, ''Gelecek dönemde tarım sektörüne yatırımlar artacak''

“Bugün Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından açıklanan, enflasyon ile kararlı bir şekilde mücadele ve fiyat istikrarını merkeze alan kamuda tasarruf ve verimlilik paketinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu önlemlerin, tasarruf ve verimliliği artırmayı, kamu kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılmasını ve ekonomik istikrarın sağlanmasını amaçladığı ifade edildi. Öte yandan tedbirlerin bir kısmının kararname ve genelgelerle yapılabilmesi mümkünken diğer bir kısmı için kanun çıkarılması gerekliliğinden hareketle tedbirlerin detaylarının ortaya çıkmasını da bekleyip görmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca alınan bu tedbirlerin uygulamaya geçmesi ile birlikte maliyetlerde ne kadarlık bir tasarruf sağlayacağını görmek gerekiyor. Bunun yansıması zaman alacaktır ancak enflasyon ile mücadeleye önemli bir kazanım sağlayacağına ve katkısı olacağına inanıyoruz. Özellikle yerli ve milli üretim ve yatırımların önceliklendirilmesini önemsiyor, tüm sektörlere girdi sağlayarak ekonomide anahtar görevi gören stratejik kimya sektörünün yatırımlarda önceliklendirilmesini bekliyoruz. Bununla birlikte üretimde yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüme kaynak ayrılacak olmasını firmalarımız açısından çok değerli buluyoruz. İhracatçılar olarak ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”