Boya ve hammaddeleri konusunda dünyanın 3. büyük fuarı “paintistanbul & Turkcoat 2024" fuarında açıklamalarda bulunan İKMİB Başkanı Adil Pelister, kimya ihracatçıları olarak 2024 yılı hedeflerinin 35 milyar dolara yaklaşmak olduğunu aktardı.

ARTKİM Fuarcılık organizatörlüğünde düzenlenen 9.paintistanbul&Turkcoat 2024 Fuarı açılışına katılım sağlayan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister, Fuar Dergisi'ne konuştu. 

D S C02946

Türkiye’den 10 girişimci,  startup ve teknoloji fuarı VivaTech’e katıldı Türkiye’den 10 girişimci, startup ve teknoloji fuarı VivaTech’e katıldı

Düzenlene fuarın sektörleri açısından büyük önem arz ettiğini belirten Adil Pelister, aynı zamanda sanayiye de önemli bir katkısı olduğunu belirtti. Yakın zamanda açılması beklenen Kimya Teknoloji Merkezi KATİM A.Ş. hakkında da açıklamalarda bulunan Pelister, şu ifadeleri kullandı:

“Boya fuarımızın dokuzuncusunu düzenliyoruz. Ülkemizde düzenlenen tek boya fuarı bu Dolayısıyla iki senede bir yapılıyor. Bir sene kongre bir sene de boya fuarı şeklinde devam ediyor. Sektörümüzün hem üretim anlamında hem de ihracat anlamında önemli katkı veren bir kuruluş. Buna katkı sağlayan ARTKİM Fuarcılığa ve aynı zamanda BOSAD’a çok teşekkür ederiz. Sektörümüze katkı ülkemize katkı demektir, sanayileşmeye katkı demektir. Boya sektörü, savunma sanayiden tekstil sektörüne, mobilya sektörüne birçok alanda katma değer sağlıyor. Dolayısıyla önem verdiğimiz bu fuarı İstanbul kimyevi maddeler ve mamuller ihracatçı birliği olarak da destekliyoruz ve bunun da daha ileriye gitmesi için elimizden gelen katkıyı da sunuyoruz. Aynı zamanda Kimya Teknoloji Merkezi KATİM A.Ş.’nin de yakın bir zamanda hep beraber açılışını yapacağız. Boya sektörüne dönük de hem sertifikaları vermek hem de aynı zamanda test ve analizleri yapabilmek adına da orada da bizim alt gruplarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada boya sektörümüzün istediği testler analizleri yaptığımız gibi de girişimcilere de yerler verebileceği start-up alanlarımızı oluşturacağız. Bir de dijital kütüphanemiz de dünyanın her yerindeki bilgiye erişmek için özellikle üniversitelerdeki bilgilere erişmek için bir fırsat sağlayacaktır. İnşallah bunun da açılışını yakın bir zamanda hep birlikte gerçekleştireceğiz"

D S C03339

Geçtiğimiz günlerde açıklanan nisan ayı dış ticaret rakamlarındaki verilere göre en çok ihracat gerçekleştiren sektör olan Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü 2,5 milyar dolarlık bir ihracata imza atmıştı. Pelister, sektörlerinin 2021 yılından beri başarısının her geçen yıl ivme kazandığını aktardı ve "2021'den sonra baktığınız zaman kimya sektörümüz 2021-2022-2023 senelerinde ciddi bir artan bir ivmeyle devam ediyor ihracatına. Kimya sektörümüzün 16 alt grubuyla beraber baktığımızda son 5 senede neredeyse %50 döviz bazında bir büyüme gerçekleştirdik. 2022 senesinde 33.6 milyar dolarla Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 1 sektörü olduk.  Geçen sene fiyatların geri gelmesinden dolayı 30,6 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. İnşallah 2024 senesinde de 35 milyar dolara yaklaşmak olacak. 2030 senesinde de 50 milyar dolara yaklaşmak hedefindeyiz” ifadelerini kullandı.

Artkim Fuarcılık tarafından, Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) iş birliği ile düzenlenen fuar, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD), Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) ve Katkı Üreticileri Birliği (KÜB) desteği ile gerçekleşiyor.

Resmi Havayolu Sponsorluğu’nu Türk Hava Yolları’nın üstlendiği paintistanbul & Turkcoat 2024 Fuarı 10 Mayıs’a kadar açık kalacak.