Boya ve hammaddeleri konusunda dünyanın 3. büyük fuarı “paintistanbul & Turkcoat 2024” T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Artkim Fuarcılık CEO’su Cengiz YamanDünya Boyacılar Birliği Başkanı Tom Bowtell, BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Baytaş, Başkan Vekili Hakan Ünel ve İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in de katılımı ile 8 Mayıs’ta İstanbul Fuar Merkezi’nde açıldı.

Düzenlenen fuarda Fuar Dergisi'ne konuşan ARTKİM Fuarcılık CEO'su Cengiz Yaman, gerçekleşen fuarın %30'u yabancı olmak üzere 9 bin üzerinde sektör profesyonelini bir araya getireceğini aktardı.

İki yılda bir düzenlenen ve 1 yıl kongre, 1 yıl fuar şeklinde gerçekleşen fuar hakkında açıklamalarda bulunan Yaman, şu ifadeleri kullandı:

"Boya sanayinin en önemli etkinliğinin açılışını gerçekleştirdik. Sadece Türkiye için değil, Doğu Avrupa için Türki Cumhuriyetleri için Rusya bölgesi için en önemli fuar olarak nitelendirebiliriz. Bu fuar 2 yılda bir gerçekleşiyor. Bir yıl kongresini yapıyoruz, bir yıl fuarı düzenliyoruz. Fuarımıza 372 firma doğrudan katılıyor bu da ne kadar uluslararası bir fuar olduğunun göstergesi. Bunların %68'i yabancı katılımcı, 256 tane yabancı katılımcımız mevcut ve %30'u yabancı olmak üzere 9000 üzerinde sektör profesyonelini fuara bekliyoruz. Bugün de gördüğümüz gibi fuar sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde karşılandı. Kalabalık bir ortamda şu an müşterilerle firmalarla katılımcıları buluşturuyoruz. Türk Boya Sanayi Avrupa'nın 5 büyüğü ancak ihracat çalışmaları ve yatırım çalışmalarıyla beraber 4. Sıraya gelmek için hem ihracatçı birlikleri hem sivil toplum kuruluşları var güçleriyle çalışıyor. Biz de fuarları düzenleyerek hem ihracatı yapmak için ihracatı arttırmak için hem boya sanayini büyütmek için ve onları bir araya getirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" 

RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, ''Hardware Eurasia sayesinde 1 milyar dolara yakın bir ticaret hacmine ulaşacağız'' RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, ''Hardware Eurasia sayesinde 1 milyar dolara yakın bir ticaret hacmine ulaşacağız''

Yaman: "Şu an burada 1 milyar dolarlık bir ticari hacim var. Komşu ülkeler, Türki Cumhuriyetleri de beraber değerlendirdiğimiz zaman 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşuyor. Zaten ziyaretçilerin %30'unun yabancı olmasının en büyük sebebi burada üretici firmalarla büyük alıcılarla büyük üreticilerle buluşup iş birlikleri yapmaya çalışılıyor" dedi.