Gazeteci Taylan Büyükşahin 2024 yerel seçim sonrası dövizde gözlemlenen dalgalanmaya dair Fuar Dergisi mikrofonlarımıza açıklamalarda bulundu.

Seçim belirsizliğinin bitmesiyle birlikte ekonomi politikalarının devam edeceğini gören piyasanın bu dalgalanmaları kısa sürede atlattığını belirten Büyükşahin, ‘’Parasal sıkılaşma politikalarının devam edeceğine yönelik de Mehmet Şimşek ve ekonomi yönetimi net mesajlar verdi. Bu nedenle herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Aynı şekilde yüksek faizle birlikte enflasyonun ilerlemesini büyümesini engelleyecek adımlar atılmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde kredi kartı başta olmak üzere ek sıkılaştırma adımları da gelebilir. Bu nedenle sadece enflasyonun ana hedef olduğu ekonomi politikalarının sürmesi bekleniyor’’ şeklinde konuştu.

ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor

‘’Herhangi bir dövizde hızlı bir şekilde atak veya farklı bir enstrümanın kullanılarak devirasyon yapılması gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü net girdilerin artmasıyla birlikte ithalat maliyetinde yüksekliğin enflasyonu artıracağından dolayı hükümetin böyle bir tasarrufu olmayacak. Döviz piyasalarında daha stabil, reel artışlar göreceğiz diye gözlemliyoruz’’ şeklinde konuşan Taylan Büyükşahin, bunun dışında da yüksek faiz ortamıyla birlikte maliyetlerin artmasının piyasadaki durgunluğu artıracağını, işletmelerin büyümesinin biraz daha zor olacağını, yeni işletmelerin açılmasının da istihdam piyasalarında azalmaya neden olabileceğini belirterek, önümüzdeki dönemde işsizliğin artması noktasında bazı olumsuz gelişmelerle de karşılaşılabileceğine dikkat çekti.