Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Batı Şeria ve Gazze'nin önde gelen bankası olan Filistin Bankası'na (Bank of Palestine) mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla 30 milyon dolarlık finansman sağlayacak. EBRD'nin açıklamasına göre, Filistin ekonomisinin büyük bir bölümünü temsil eden bu işletmeler, Ekim 2023'teki gerginliklerin ardından bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldılar.

Açıklamada, yerel ekonominin 2023 sonunda iş kayıpları ve artan güvenlik sorunları nedeniyle %6,4 oranında daraldığı belirtilirken, EBRD'nin Filistin Bankası'na sağlayacağı finansmanın işletmelerin likidite ihtiyaçlarını karşılamak, faaliyetlerini sürdürmek ve özel sektörün dayanıklılığını artırmak için kullanılacağı kaydedildi.
EBRD'nin Finansal Kurumlardan Sorumlu Genel Müdürü Francis Malige, Filistin Bankası ile imzalanan bu kredi anlaşmasının önemini vurgulayarak, "EBRD, hem zorlu hem de olumlu zamanlarda işbirliği yapar. Filistin Bankası'nın dayanıklılığına büyük önem veriyoruz ve bu kredi ile daha fazla Filistinli KOBİ'nin bu zorlu dönemleri atlatmalarına yardımcı olacağını umuyoruz." dedi.

Lojistik ve taşımacılık sektörü küresel pazarda 11. sıraya yükseldi! Lojistik ve taşımacılık sektörü küresel pazarda 11. sıraya yükseldi!


Filistin Bankası Grubu Başkanı Hashim Shawa da EBRD ile yapılan bu anlaşmanın önemine işaret ederek, "EBRD ile bu kredi anlaşmasını imzalamak, özellikle bu zorlu dönemlerde mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetlerini sürdürme ve genişletme ortak vizyonumuzun bir yansımasıdır. Bu finansman, reel ekonomiyi destekleme ve mevcut zorlu siyasi ve ekonomik ortama karşı mücadele etme rolümüzü güçlendirecek." şeklinde konuştu.